Haas Sareptasenap, 200 g

Pikant, söt och kryddig för en unik smak

33 kr

(165 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 200 g

I lager från 09. oktober

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans torsdag, 15. oktober

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Vegansk
  • Unik smak
  • Med orientalisk senapsfrö

Ofta köpt tillsammans med Zwergenwiese Rucola-Tomat Pålägg, Eko, 180 g

Haas Sareptasenap, 200 g 33 kr (165 kr / kg)
Zwergenwiese Rucola-Tomat Pålägg, Eko, 180 g 32 kr (178 kr / kg)
Totalpris: 65 kr
Beskrivning

Sareptasenap från Haas imponerar med en unik kombination av pikanta, söta och kryddiga smaker. Den har fått sitt namn från användningen av orientaliska senapsfrön. Den passar perfekt till grillat, Leberkäse samt för att ge extra smak åt såser och marinader.

Artikelnr.: EDH-10185112
Innehåll: 200 g
EAN: 90555022
Tillverkarnr.: 10185112
Varumärken: Haas
Typ av näring: Vegan, Vegetarisk
Spår av: M - Senap
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Ingredienser

AQUA, Senapsfrö, Weingeistessig, Zucker, Salt, Pepparrot, Gewürze, Aroma

Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 624 / 149 kj / kcal
Fett 5,4 g
  varav mättade fettsyror 0,3 g
Kolhydrater 18 g
  varav socker 14 g
Protein 4,7 g
Salt 1,4 g
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Ansvarigt livsmedelsföretag: Ed. Haas Austria GmbH, Eduard-Haas-Straße 25, 4050, Traun, Österrike, www.weltvonhaas.at

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Haas Sareptasenap

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder