Haas Pepparrotssenap, 200 g

Fin pepparrotshetta och krydda till kalla rätter

33 kr

(165 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 200 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Vegansk
  • Behaglig & fin hetta
  • Passar perfekt till rökt kött & skinka

Ofta köpt tillsammans med Haas Kremser Senap, 200 g

Haas Pepparrotssenap, 200 g 33 kr (165 kr / kg)
Haas Kremser Senap, 200 g 33 kr (165 kr / kg)
Totalpris: 66 kr
Beskrivning

Pepparrotssenap från Haas får sin behagliga hetta genom tillsats av riven pepparrot. Den välbalanserade smaken gör den till ett perfekt tillbehör till rustika maträtter och den passar särskilt bra till rökt kött och skinka.

Artikelnr.: EDH-10180112
Innehåll: 200 g
EAN: 90444104
Tillverkarnr.: 10180112
Varumärken: Haas
Typ av näring: Vegan, Vegetarisk
Spår av: M - Senap
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Ingredienser

AQUA, Senapsfrö, Weingeistessig, Zucker, 5 % Pepparrot (Sulfiter), Salt, Gewürze, Extrakt av kryddor

Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 548 / 131 kj / kcal
Fett 5,4 g
  varav mättade fettsyror 0,3 g
Kolhydrater 14 g
  varav socker 9 g
Protein 4,6 g
Salt 2,7 g
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Ansvarigt livsmedelsföretag: Ed. Haas Austria GmbH, Eduard-Haas-Straße 25, 4050, Traun, Österrike, www.weltvonhaas.at

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Haas Pepparrotssenap