Haas Fikonssenap, 200 g

Fruktig-söt fikonssenap och perfekt till ostbrickan

33 kr

(165 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 200 g

Bara 2 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Vegansk
  • Perfekt till alla typer av ost
  • Ger extra smak åt köttmarinader

Ofta köpt tillsammans med Rapunzel Ketchup, Eko, 450 ml

Haas Fikonssenap, 200 g 33 kr (165 kr / kg)
Rapunzel Ketchup, Eko, 450 ml 42 kr (93 kr / l)
Totalpris: 75 kr
Beskrivning

Fikonssenap från Haas är med sin fruktigt söta smak den perfekta följeslagaren till alla typer av ostar. Den fina fruktigheten ger dessutom sommarsallader och smakrika köttmarinader en extra elegant smak.

Artikelnr.: EDH-10002998
Innehåll: 200 g
EAN: 90555008
Tillverkarnr.: 10002998
Varumärken: Haas
Typ av näring: Vegan, Vegetarisk
Spår av: M - Senap
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Ingredienser

AQUA, Senapsfrö, Zucker, Weingeistessig, 5 % Feigensaftkonzentrat, Salt, Pepparrot, Gewürze, Aroma

Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 657 / 157 kj / kcal
Fett 5,2 g
  varav mättade fettsyror <0,5 g
Kolhydrater 21 g
  varav socker 17 g
Protein 4,6 g
Salt 1,3 g
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Ansvarigt livsmedelsföretag: Ed. Haas Austria GmbH, Eduard-Haas-Straße 25, 4050, Traun, Österrike, www.weltvonhaas.at

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Haas Fikonssenap

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder