Haas Ölsenap, 200 g

Öl, kryddig specialitet och äkta värdshussmak

33 kr

(165 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 200 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Vegansk
  • I samarbete med Stieglbryggeriet
  • Öl, kryddig smak med pilsner

Ofta köpt tillsammans med Alnatura Ketchup med Currykrydda Ekologisk, 500 ml

Haas Ölsenap, 200 g 33 kr (165 kr / kg)
Alnatura Ketchup med Currykrydda Ekologisk, 500 ml 36 kr (72 kr / l)
Totalpris: 69 kr
Beskrivning

Denna genuint österrikiska specialitet från Haas har tagits fram i samarbete med Stieglbryggeriet i Salzburg. Den öl, kryddiga smaken, som skapas med fin pilsner, ger den klassiska värdshuskänslan direkt till ditt kök och matbord.

Artikelnr.: EDH-10002996
Innehåll: 200 g
EAN: 90444180
Tillverkarnr.: 10002996
Varumärken: Haas
Typ av näring: Vegan, Vegetarisk
Spår av: A - gluten, M - Senap
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Ingredienser

AQUA, Senapsfrö, 16 % Vollbier (Wasser, Gerstenmalz, Hopfen), Zucker, Weingeistessig, Salt, Sirup av kornmalt, Gewürze

Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 636 / 152 kj / kcal
Fett 4,8 g
  varav mättade fettsyror 0,2 g
Kolhydrater 20 g
  varav socker 16 g
Protein 4,2 g
Salt 2,1 g
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Ansvarigt livsmedelsföretag: Ed. Haas Austria GmbH, Eduard-Haas-Straße 25, 4050, Traun, Österrike, www.weltvonhaas.at

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Haas Ölsenap