Ge din pizza det där lilla extra med mångsidiga krydd- och olivoljor!

Högkvalitativ olja är den traditionella pricken över i:et på varje äkta italiensk pizza. Oavsett om det är naturlig, fruktig extra jungfruolja, eldig chiliolja för den perfekta hettan eller exklusiva kreationer med smaker av vitlök, svamp och örter – här hittar du den perfekta smaksättningen till din pizzabotten!

Filtrera och sortera

Priser Highlights Varumärken Kvalitetsstämpel Typ av näring
Filter

Krydd- och olivolja: 1 - 30 av 39 artiklar

Alnatura Ekologisk Stekolja Olivolja

Alnatura Ekologisk Stekolja Olivolja, 750 ml

  • Mycket uppvärmningsbara och neutrala smaker
  • För stekning, grillning och bakning
  • 100 % ekologisk odling
134 kr (179 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Jordan Extra Jungfruolivolja

Jordan Olivenöl Jordan Extra Jungfruolivolja, 1 l

  • Hög kvalitet
  • Naturlig bearbetning
  • Unik smak
283 kr (283 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Finca La Barca Rökt Olivolja

Finca La Barca Rökt Olivolja, 500 ml + ask

  • Rökt med ekträ
  • Med Arbequina-oliver
  • Rökiga nyanser
271 kr

Leverans till 08. oktober

Muraglia Olivolja Peranzana i Randig Kruka

Muraglia Olivolja Peranzana i Randig Kruka, 500 ml

  • Handdrejad & glaserad
  • Elegant fruktighet
  • Med fina aromer
589 kr (1 178 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Jordan Extra Jungfruolivolja, Eko

Jordan Olivenöl Jordan Extra Jungfruolivolja, Eko, 500 ml

  • Mustig smak
  • Ekologiskt certifierad
  • Vild karaktär
189 kr (378 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Frunix KNOFIX Vitlöksolja

Frunix KNOFIX Vitlöksolja, 100 ml

  • Olivolja med vitlöksextrakt
  • Fruktosfri & låg histaminhalt
  • Lätt att dosera
145 kr (1 450 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Olivolja Extra Virgin La Organic Suave, Eko

La Amarilla de Ronda Olivolja Extra Virgin La Organic Suave, Eko, 0,50 l

  • Fint fruktig
  • Balanserad mandelarom
  • Perfekt för att förfina havsfisk, sallader, patéer & desserter
271 kr (542 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Olivolja "Vita Verde" Ekologisk

Vita Verde Olivolja "Vita Verde" Ekologisk, 500 ml

  • Tillverkad av Koroneiki-oliver
  • Ljuvligt fruktig
  • Kallpressad
177 kr (354 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Rapunzel Olivolja Fruktig Extra Jungfru Eko

Rapunzel Olivolja Fruktig Extra Jungfru Eko, 1 l

  • Fruktig smak
  • För lätt stekning & kalla rätter
  • Kallpressad vid låg temperatur
260 kr (260 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Olivolja Extra Virgin La Organic Intenso, Eko

La Amarilla de Ronda Olivolja Extra Virgin La Organic Intenso, Eko, 0,50 l

  • Intensivt fruktig
  • Perfekt till rått eller grillat kött
  • Aromatiska toner av tomat, valnöt & äpple
271 kr (542 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Muraglia Olivolja Peranzana i Prickig Kruka

Muraglia Olivolja Peranzana i Prickig Kruka, 500 ml

  • Handdrejad & glaserad
  • Elegant fruktighet
  • Med fina aromer
589 kr (1 178 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Robin Hot Chilli Oil - Original

Robin Hot Chilli Oil -​ Original, 100 ml

  • Kallpressad
  • Kryddig från torkade chiliblad
  • Att förfina rätter
55 kr (550 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Ölmühle Fandler Olivolja, Eko

Ölmühle Fandler Olivolja, Eko, 500 ml

  • Kraftfull & fruktig
  • Mild smak
  • Hög halt av omättade fettsyror
151 kr (302 kr / l)

Leverans till 09. oktober

BioKing Olivolja Eko

BioKing Olivolja Eko, 500 ml

  • Från Andalusien
  • Exceptionellt aromatisk
  • Delikat fruktig & kallpressad
150 kr (300 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Greenomic Extra Jungfruolja Alpha

Greenomic Extra Jungfruolja Alpha, 500 ml

  • Skörd i början av november
  • Särskilt intensiv och fruktig
  • Handplockad och kallpressad
221 kr (442 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Calvi Extra Jungfruolivolja Pinzimolio

Calvi Extra Jungfruolivolja Pinzimolio, 500 ml

  • Av oliver som inte är fullt mogna
  • Mild och fruktig med lätt bitterhet och hetta
  • Frisk doft av örter
271 kr (542 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Greenomic Olivenöl i Träflaska

Greenomic Olivenöl i Träflaska, Vitlök (250 ml)

  • Kallpressad, extra jungfruolja
  • Utmärkt olja från Grekland
  • Rena naturliga smaker
167 kr (668 kr / l)

Leverans till 09. oktober

La Maja Olivolja "Alfar Arbequina"

La Maja Olivolja "Alfar Arbequina", 1 l

  • Extra jungfru
  • Mycket låg syrahalt
  • Intensiv arom
300 kr (300 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Gölles Manufaktur Olivolja

Gölles Manufaktur Olivolja, 500 ml

  • Fin doft
  • Uppiggande krydda
  • Naturlig smak
166 kr (332 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Ölmühle Solling Olivolja "Mediterraneo" Ekologisk

Ölmühle Solling Olivolja "Mediterraneo" Ekologisk, 750 ml

  • Mild syra
  • Fruktig smak
  • Första klass
248 kr (331 kr / l)

Leverans till 08. oktober

KOTÁNYI Chiliolja

KOTÁNYI Chiliolja, 0,50 l

  • Behagligt het, lätt brännande smak
  • Fin extra jungfruolivolja
  • Perfekt olivsmak
209 kr (418 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Jordan Olivenöl Bambatsa - extra Jungfruolivolja

Jordan Olivenöl Bambatsa -​ extra Jungfruolivolja, 500 ml

  • Stark smak
  • Med en lätt kryddighet
  • Perfekt för raffinering
223 kr (446 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Kryddolja med Örter från Provence Naturland Ekologisk

Ölmühle Solling Kryddolja med Örter från Provence Naturland Ekologisk, 100 ml

  • Medelhavets glasyr på kakan
  • Friskt kallpressad
  • Fyllig smakupplevelse
78 kr (780 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Rapunzel Olivolja Polyphenolia Extra Jungfru Eko

Rapunzel Olivolja Polyphenolia Extra Jungfru Eko, 250 ml

  • Rik på polyfenoler
  • Lätt pepprig smak
  • Från vilda olivlundar
145 kr (580 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Fink's Delikatessen Paprika-Auberginedipp

Fink's Delikatessen Paprika-​Auberginedipp, 280 ml

  • Med exklusiva ingredienser
  • Omsorgsfullt bearbetad
  • Unik smak
108 kr (386 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Muraglia Olivolja Peranzana

Muraglia Olivolja Peranzana, 250 ml

  • Fint fruktig
  • Tillverkad i Apulien
  • Av 100 % Peranzana-oliver
211 kr (844 kr / l)

Leverans till 09. oktober

La Maja Olivolja "Alfar Arbequina" Spray

La Maja Olivolja "Alfar Arbequina" Spray, 200 ml

  • Intensiv arom
  • Mycket låg syrahalt
  • Från Navarra
88 kr (440 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Greenomic Natives Olivenöl Extra Svart

Greenomic Natives Olivenöl Extra Svart, 250 ml

  • Intensivt fruktig
  • Handskördad i november
  • Från omogna Megaritiki-oliver
166 kr (664 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Tartuflanghe Extra Jungfruolivolja med Svart Tryffel

Tartuflanghe Extra Jungfruolivolja med Svart Tryffel, 100 ml

  • Med fina tryffelskivor
  • För att förfina många rätter
  • Särskilt ekonomisk
242 kr (2 420 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Viani & Co. Olivolja med Karljohansvamparom

Viani & Co. Olivolja med Karljohansvamparom, 100 ml

  • Fin & behaglig doft
  • Smaksatt med karljohansvamp
  • Perfekt till pasta & risrätter
110 kr (1 100 kr / l)

Leverans till 09. oktober


Varför ska man ringla olivolja över en färdig pizza?
Olivolja av hög kvalitet fungerar som en naturlig smakförstärkare på pizzan. Den binder samman smakerna från tomatsåsen, osten och toppingen på ett harmoniskt sätt. En liten skvätt över kanten direkt efter gräddningen gör dessutom att pizzakanten får en fin glans, behåller saftigheten och inte känns torr när du tar en tugga.


När ska man tillsätta oljan - före eller efter gräddning?
Den gyllene regeln bland pizzaproffs är att förstklassiga, kallpressade oljor alltid ska tillsättas efter gräddningen. Om ett fint extra jungfruolivolja eller en smaksatt olja, som tryffelolja eller vitlöksolja, utsätts för de extrema temperaturerna i pizzaugnen försvinner de flyktiga aromerna och oljan kan bli besk. Det enda undantaget är en liten skvätt värmetålig olja på tomatsåsen före gräddning för att förhindra att den torkar ut. De finare smakoljorna sparar du till den sista smakfulla finishen.


Vad är skillnaden mellan extra jungfruolivolja och smaksatta oljor?
En klassisk extra jungfruolivolja kännetecknas av sin rena smak, som beroende på olivsort kan variera från milt fruktig till gräsig med en lätt pepprig avslutning. Smaksatta oljor har denna olivolja som bas och smaksätts varsamt med naturliga ingredienser. Varianter med inlagd chili ger en härlig hetta, medan oljor med vitlök, stensopp eller medelhavsörter tillför tydliga smaknyanser utan att du behöver hacka färska ingredienser.


Hur doserar man smaksatta oljor på pizza på rätt sätt?
När det gäller intensiva smaksatta oljor - särskilt het chiliolja eller exklusiv tryffelolja - gäller verkligen att mindre är mer. Använd gärna en flaska med pip eller en praktisk oljespray för att fördela oljan tunt och jämnt i cirkelrörelser över den rykande varma pizzan. Några droppar räcker oftast för att lyfta smaken utan att göra pizzabotten blöt eller mjuk.