Salami, tonfisk, köttersättning och liknande - nu börjar vi lägga på pålägg!

Ge din pizza en djup, kryddig smak med smakrika kött- och fiskspecialiteter eller mångsidiga växtbaserade alternativ. Från lufttorkad finskinka och delikat salami till skaldjur och allt från tofu till fin sojasnitt – här hittar du alla möjliga toppings för just din personliga favoritpizza!

Filtrera och sortera

Priser Varumärken Kvalitetsstämpel Typ av näring
Filter

Kött och fisk: 8 artiklar

Alnatura Sojafärs, fin Ekologisk

Alnatura Sojafärs, fin Ekologisk, 150 g

  • Ren grönsak
  • Tillverkad av europeisk soja
  • Snabb att tillaga
23 kr (153 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Govinda Protein Chunks Schnitzel, Ekologisk

Govinda Protein Chunks Schnitzel, Ekologisk, 125 g

  • Vegansk köttersättning
  • Gjord av ärtor & bondbönor
  • För stekning & matlagning
44 kr (352 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Vulcano Prosciutto Chips

Vulcano Prosciutto Chips, 35 g

  • Handgjord
  • Tunt skivad
  • Krispig
88 kr (2 514 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Jordan Olivenöl Fikonsalami - Rökt Paprika

Jordan Olivenöl Fikonsalami -​ Rökt Paprika, 180 g

  • Veganskt mellanmål
  • Tillverkad av torkade fikon
  • Raffinerad med paprika, kanel & peppar
83 kr 88 kr (461 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Veggie Chunks - Baserat på Ärtprotein, Eko

Davert Veggie Chunks -​ Baserat på Ärtprotein, Eko, 100 g

  • Vegetabiliskt protein
  • Perfekt för gyros & strimlade rätter
  • Glutenfri, vegansk & lätt att marinera
33 kr (330 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Calvi Makrill i Olivolja

Calvi Makrill i Olivolja, 200 g

  • Fast fruktkött och aromatisk lag
  • Inlagda i olivolja och salt
  • Perfekta till sallader, bruschetta och mycket mer
166 kr (830 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Röd Tonfisk I Ekologisk Extra Jungfruolivolja "Sicilia IGP" - Buzzonaglia

Testa Röd Tonfisk I Ekologisk Extra Jungfruolivolja "Sicilia IGP" -​ Buzzonaglia, 320 g

  • Kött från nära benet
  • Ekologisk extra jungfruolivolja
  • Till pasta- & bönrätter
306 kr (956 kr / kg)

För närvarande inte tillgänglig

Sardellfiléer I Ekologisk Extra Jungfruolivolja "Sicilia IGP"

Testa Sardellfiléer I Ekologisk Extra Jungfruolivolja "Sicilia IGP", 120 g

  • Inlagda hela filéer
  • Högkvalitativ ekologisk olivolja
  • Förfinar antipasti & mer
210 kr (1 750 kr / kg)

För närvarande inte tillgänglig


Vilka kött- och fiskprodukter ska läggas på pizzan redan från början?
Klassiska ingredienser med fast konsistens tål ugnens höga temperaturer utmärkt och utvecklar då sin fulla smak. Hit hör smakrika baconbitar, fin pancetta, mustig husets salami samt olika varianter av bergssalami. Även fiskfiléer inlagda i olja, som makrill, kan läggas på pizzan redan från början. De blir härligt varma och saftiga i ugnen samtidigt som den smakrika oljan smälter in lätt i osten.


Vilka känsliga toppings bör läggas på först efter gräddningen?
Tunt skivad, långlagrad lufttorkad skinka förlorar sin fina konsistens i den intensiva ugnsvärmen och blir seg. Den ska därför, precis som fin mortadella, läggas på den rykande varma pizzan direkt när den kommer ut ur ugnen. De fina fettstrukturerna mjuknar lätt av eftervärmen. Även krispiga skinkchips eller marinerade skaldjur gör sig bäst som en elegant och fräsch avslutning efter gräddningen.


Hur förbereder man skaldjur så att de inte gör pizzan blöt?
Maritima delikatesser som skaldjur eller bläckfisk är utsökta ingredienser, men innehåller naturligt eller genom inläggningen i olja och vitlök mycket vätska. För att undvika att pizzan blir blöt i ugnen bör du låta skaldjuren rinna av ordentligt i ett durkslag och vid behov torka dem försiktigt med hushållspapper. Lägg dem helst på pizzan under de sista en till två minuterna av gräddningen eller fördela dem direkt över den heta, smälta osten efter att pizzan tagits ut ur ugnen.


Hur lyckas man med den perfekta pizzatoppingen med tofu och sojastrimlor?
Växtbaserade proteiner är ett utmärkt tillskott på pizza, men beter sig något annorlunda i ugnen än kött. Eftersom marinerad örttofu eller fina sojastrimlor innehåller mindre naturligt fett kan de bli torra på ytan vid mycket höga temperaturer. Ett smart knep är att blanda de blötlagda sojastrimlorna eller den tärnade tofun med lite olivolja och kryddor innan de läggs på pizzan, eller placera dem under osten för att skydda dem mot att torka ut.