Alnatura Granatäpple-Druva-Fruktbar, Eko, 75 g
Perfekt för mellanmål
22 kr
(293 kr / kg, inkl. 6% moms.
-
Alnatura
Mandel-Honungsbar, Eko
Perfekt för mellanmål
14 kr(350 kr / kg) -
Alnatura
Mandelsnitt, Eko
Delad i lagom stora bitar
26 kr(347 kr / kg) -
Alnatura
Fruktsalladsbar, Eko
Fruktig bar för mellanmål
14 kr(350 kr / kg) -
Alnatura
Bärfruktbar, Eko
Perfekt för resan
24 kr(320 kr / kg) -
Alnatura
Bananbar, Eko
Bar för bananälskare
14 kr(350 kr / kg) -
Alnatura
Granatäpple-Druva-Fruktbar, Eko
Perfekt för mellanmål
22 kr(293 kr / kg) -
Alnatura
Kokossnitt, Eko
Med mald Bourbonvanilj
22 kr(293 kr / kg) -
Alnatura
Mandel-Transbär-Fruktbar, Eko
Harmoniska lager mellan oblat
22 kr(293 kr / kg)
Egenskaper och fördelar
- Aromatisk & fruktig
- Ekologisk kvalitet
- I lagom stora bitar
Beskrivning
Alnatura ekologisk fruktbar med granatäpple och druva kombinerar smaken av röda druvor, granatäpple, svarta vinbär och äpple. Baren är uppdelad i lagom stora bitar. Den passar perfekt som mellanmål eller att ta med, eftersom oblatet runt om skyddar mot kladdiga fingrar.
| Artikelnr.: | MM-138116 |
|---|---|
| Innehåll: | 75 g |
| EAN: | 42214366 |
| Tillverkarnr.: | 138116 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | H - Nötter |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
20 % Koncentrat av juice från flera frukter[1] (57 % röda vindruvor[1], 37 % Granatäpple[1], Schwarze Johannisbeere[1]), 19 % äppelpulver[1] (Apfel[1], Rismjöl[1]), 14 % Fullkorns havregryn[1], Rohrohrzucker[1], Mandeln[1], 7 % Weizenvollkornflocken[1], 6,9 % Sultanrussin med olja[1] (Sultaniner[1], Solrosolja[1]), 6 % Vinbär[1], Palmöl[1], Oblaten[1] (Vetemjöl[1], Potatisstärkelse[1]), Invertzuckersirup[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1616 / 386 kj / kcal |
| Fett | 11 g |
| varav mättade fettsyror | 3,3 g |
| Kolhydrater | 58 g |
| varav socker | 44 g |
| Kostfiber | 5,2 g |
| Protein | 5,6 g |
| Salt | 0,04 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Granatäpple-Druva-Fruktbar, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering