Alnatura Bärfruktbar, Eko, 75 g
Perfekt för resan
24 kr
(320 kr / kg, inkl. 6% moms.
-
Alnatura
Mandel-Honungsbar, Eko
Perfekt för mellanmål
14 kr(350 kr / kg) -
Alnatura
Mandelsnitt, Eko
Delad i lagom stora bitar
26 kr(347 kr / kg) -
Alnatura
Fruktsalladsbar, Eko
Fruktig bar för mellanmål
14 kr(350 kr / kg) -
Alnatura
Bärfruktbar, Eko
Perfekt för resan
24 kr(320 kr / kg) -
Alnatura
Bananbar, Eko
Bar för bananälskare
14 kr(350 kr / kg) -
Alnatura
Granatäpple-Druva-Fruktbar, Eko
Perfekt för mellanmål
22 kr(293 kr / kg) -
Alnatura
Kokossnitt, Eko
Med mald Bourbonvanilj
22 kr(293 kr / kg) -
Alnatura
Mandel-Transbär-Fruktbar, Eko
Harmoniska lager mellan oblat
22 kr(293 kr / kg)
Egenskaper och fördelar
- Äpplen & bär
- Ekologisk kvalitet
- Perfekt för mellanmål
Beskrivning
Alnatura ekologisk bär- och fruktbar kombinerar äpplen, bär och havreflingor. Baren är uppdelad i lagom stora bitar. Den passar perfekt som mellanmål eller att ta med, eftersom oblatet runt om skyddar mot kladdiga fingrar.
| Artikelnr.: | MM-121885 |
|---|---|
| Innehåll: | 75 g |
| EAN: | 42100478 |
| Tillverkarnr.: | 121885 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Spår av: | H - Nötter |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
16 % äppelpulver[1] (87 % Apfel[1], Rismjöl[1]), 15 % Fullkorns havregryn[1], 12 % Weizenvollkornflocken[1], 11 % Koncentrat av juice från flera frukter[1] (Höstbär[1], Himbeeren[1], Heidelbeere[1], Schwarze Johannisbeere[1]), Rohrohrzucker[1], Honung[1], Mandeln[1], 7,1 % Sultanrussin med olja[1] (Sultaniner[1], Solrosolja[1]), 3,5 % Vinbär[1], Oblaten[1] (Vetemjöl[1], Potatisstärkelse[1]), Palmöl[1], Invertzuckersirup[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1574 / 376 kj / kcal |
| Fett | 8,5 g |
| varav mättade fettsyror | 2 g |
| Kolhydrater | 57 g |
| varav socker | 43 g |
| Kostfiber | 5,3 g |
| Protein | 5,8 g |
| Salt | 0,03 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Bärfruktbar, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering