Zotter Schokoladen Första Hjälpen, Eko, 70 g

Ekologisk choklad som en liten uppskattning

Ny!

55 kr

(786 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 70 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast torsdag klockan 23:59.

Egenskaper och fördelar

  • Extra mörk mjölkchoklad
  • Med vit nougat & valnötter
  • Smaksatt med fläderbärssaft

Ofta köpt tillsammans med Zotter Schokoladen Glühbirn-mix Ekologisk, 130 g

Zotter Schokoladen Första Hjälpen, Eko, 70 g 55 kr (786 kr / kg)
Zotter Schokoladen Glühbirn-mix Ekologisk, 130 g 78 kr (600 kr / kg)
Totalpris: 133 kr
Beskrivning

Den här extra mörka ekologiska mjölkchokladen från Zotter är fylld med ljus nougat av mandlar och vit choklad. Valnötter som fått dra i kanel och fläderbärssaft ger ett härligt knaprigt inslag.

Artikelnr.: ZSM-16671
Innehåll: 70 g
EAN: 09006403089599
Tillverkarnr.: 16671
Varumärken: Zotter Schokoladen
Kvalitetsstämpel: Ekologisk märkning från EU/icke-EU
Spår av: A - gluten, C - ägg, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Egenskaper: fri från alkohol
Ingredienser

Rohrohrzucker[1], Kakaomassa[1], Kakaosmör[1], 8 % Johannisbeersaftkonzentrat[2], Helmjölk[2], Invertzuckersirup[2], Skummjölkspulver[2], Mjölkpulver[2], 2 % Frystorkade röda vinbär[2], Stärkelse sirap[2], Sött vasslepulver[2], Emulgator (Sojalecithin[2]), Vaniljpulver[1], Bergsalt, Chilli från fågelöga[2], Kanel[2], 70 % minst kakao i mörk choklad[2]

  1. från rättvis handel
  2. från ekologisk odling
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Första Hjälpen, Eko

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder