Alnatura Bioland Äppelmos, Eko, 360 g
Endast äpplen inget annat
13 kr
(36 kr / kg, inkl. 6% moms.
-
-
-
-
Alnatura
Bioland Äppelmos, Eko
Endast äpplen inget annat
13 kr(36 kr / kg) -
Alnatura
Äppelmos med Banan, Eko
För mångsidig användning i köket
17 kr(47 kr / kg) -
Alnatura
Äppelmos med Aprikos, Eko
100 % frukt och njutning
19 kr(53 kr / kg) -
Alnatura
Kvitten-Päron-Fruktpuré med Banan, Eko
Helt utan den klassiska äpplet
22 kr(61 kr / kg) -
Alnatura
Äppelmos Svartvinbär & Hallon, Eko
100 % frukt
24 kr(67 kr / kg)
Egenskaper och fördelar
- Utan tillsatt socker
- Ekologisk kvalitet
- Mångsidig användning
Beskrivning
Alnatura Bioland äppelmos imponerar med sin finaromatiska smak. Endast äpplen från Tyskland används vid tillverkningen. Äppelmoset passar att njuta av som det är, som dessert, till risgrynsgröt och mycket mer.
| Artikelnr.: | MM-137076 |
|---|---|
| Innehåll: | 360 g |
| EAN: | 4104420227408 |
| Tillverkarnr.: | 137076 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Råd om lagring: | Efter öppnandet, förvara i kylskåp och konsumera inom några dagar, Förvaras svalt och torrt |
| Egenskaper: | fri från tillsatt socker |
Ingredienser
Apfel[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 222 / 53 kj / kcal |
| Fett | 0,5 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 12 g |
| varav socker | 12 g |
| Kostfiber | 1,8 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Bioland Äppelmos, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering