Alnatura Äppelmos med Banan, Eko, 360 g
För mångsidig användning i köket
17 kr
(47 kr / kg, inkl. 6% moms.
-
-
-
-
Alnatura
Bioland Äppelmos, Eko
Endast äpplen inget annat
13 kr(36 kr / kg) -
Alnatura
Äppelmos med Banan, Eko
För mångsidig användning i köket
17 kr(47 kr / kg) -
Alnatura
Äppelmos med Aprikos, Eko
100 % frukt och njutning
19 kr(53 kr / kg) -
Alnatura
Kvitten-Päron-Fruktpuré med Banan, Eko
Helt utan den klassiska äpplet
22 kr(61 kr / kg) -
Alnatura
Äppelmos Svartvinbär & Hallon, Eko
100 % frukt
24 kr(67 kr / kg)
Egenskaper och fördelar
- Med fin bananpuré
- Ekologisk kvalitet
- Ren eller som extra ingrediens
Beskrivning
Alnatura ekologiskt äppelmos med banan imponerar med sin aromatiskt söta smak. Äppelmoset är tillverkat enbart av frukt. Det passar att njuta av som det är, som dessert, till risgrynsgröt och mycket mer.
| Artikelnr.: | MM-133100 |
|---|---|
| Innehåll: | 360 g |
| EAN: | 4104420033788 |
| Tillverkarnr.: | 133100 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert, Naturland |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Råd om lagring: | Efter öppnandet, förvara i kylskåp och konsumera inom några dagar |
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 255 / 61 kj / kcal |
| Fett | 0,5 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 14 g |
| varav socker | 13 g |
| Kostfiber | 1,9 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Äppelmos med Banan, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering