Alnatura Ekologisk Äppelmassa med Päron, 360 g
Ingredienser från ekologiskt jordbruk
22 kr
(61 kr / kg, inkl. 6% moms.
-
-
-
-
Alnatura
Bioland Äppelmos, Eko
Endast äpplen inget annat
22 kr(31 kr / kg) -
Alnatura
Äppelmos med Banan, Eko
För mångsidig användning i köket
17 kr(47 kr / kg) -
Alnatura
Äppelmos med Aprikos, Eko
100 % frukt och njutning
19 kr(53 kr / kg) -
Alnatura
Kvitten-Päron-Fruktpuré med Banan, Eko
Helt utan den klassiska äpplet
22 kr(61 kr / kg) -
Alnatura
Äppelmos Svartvinbär & Hallon, Eko
100 % frukt
24 kr(67 kr / kg)
Egenskaper och fördelar
- Krämig & fin
- 100% fruktinnehåll
- Smakar himmelskt
Beskrivning
Du kan inte annat än älska Alnatura äppelmos med päron! Eftersom fruktinnehållet är 100 procent, smakar det krämigt fina fruktköttet verkligen himmelskt. Äpplen och päron från ekologisk odling kompletterar varandra på ett utmärkt sätt i smaken. Men sötman kommer bara från frukten. Receptet innehåller inget tillsatt socker!
| Artikelnr.: | MM-136014 |
|---|---|
| Innehåll: | 360 g |
| EAN: | 4104420240810 |
| Tillverkarnr.: | 136014 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio Siegel, Ekologisk märkning från EU/icke-EU, Naturland |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Ursprung: | Tyskland |
| Råd om lagring: | Efter öppnandet, förvara i kylskåp och konsumera inom några dagar |
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 226 / 54 kj / kcal |
| Fett | 0,5 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 12 g |
| varav socker | 11 g |
| Kostfiber | 2,2 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Ekologisk Äppelmassa med Päron
1 kundrecension i alla språk
| 5 stjärnor | | 2 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
2 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering