FLYING GOOSE Chilisås Sriracha Mycket Stark, 455 ml
Eldig smakupplevelse
66 kr
(145 kr / l, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Extremt stark med 70 % chili
- Krämigt flytande konsistens
- Intensiv chilismak
Passar med
Beskrivning
Sriracha Mycket Stark Chilisås bjuder på en intensiv smakupplevelse med hela 70 % chili. Avrundad med socker, salt och mild syra – perfekt för dig som verkligen gillar när det bränner till. Utmärkt som dip, till grillat eller för att lyfta asiatiska och mustiga rätter.
| Artikelnr.: | KK-8256 |
|---|---|
| Innehåll: | 455 ml |
| EAN: | 8853662056067 |
| Tillverkarnr.: | 8256 |
| Varumärken: | FLYING GOOSE |
| Typ av näring: | Vegan, Glutenfri |
| Råd om lagring: | Konsumeras inom 60 dagar efter öppnandet, Hålls borta från barn |
| Egenskaper: | fri från gluten |
Ingredienser
70 % Chilli, Zucker, Wasser, Salt, Syrabildare (E260, E330), Stabilisator (E415), Smakförstärkare (E621), konserveringsämnen (E202)
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 687 / 164 kj / kcal |
| Fett | 1,7 g |
| varav mättade fettsyror | 0,3 g |
| Kolhydrater | 34 g |
| varav socker | 27 g |
| Protein | 1,8 g |
| Salt | 8,7 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | FLYING GOOSE, Industriestraße 40-42, 28876, Oyten, Tyskland, www.flyinggoosebrand.com/de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för FLYING GOOSE Chilisås Sriracha Mycket Stark
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering