Zotter Schokoladen Ostchoklad, Eko, 70 g

Annorlunda ekologisk choklad med smakrik ostfyllning

Ny!

55 kr

(786 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 70 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast torsdag klockan 23:59.

Egenskaper och fördelar

  • Extra mörk mjölkchoklad
  • Fylld med ostganache
  • Med mandelnougat

Ofta köpt tillsammans med Zotter Schokoladen Drickchoklad Bitter Classic Ekologisk, 110g

Zotter Schokoladen Ostchoklad, Eko, 70 g 55 kr (786 kr / kg)
Zotter Schokoladen Drickchoklad Bitter Classic Ekologisk, 110g 83 kr (755 kr / kg)
Totalpris: 138 kr
Beskrivning

Med den handgjorda Ostchokladen från Zotter ger du dig ut på ett helt nytt kulinariskt äventyr. Den här extravaganta ekologiska kreationen förenar extra mörk mjölkchoklad som smälter i munnen med en smakrik ostfyllning till en oförglömlig smakupplevelse. Lite äppelbalsamvinäger, mandelnougat och vit choklad avrundar smaken.

Artikelnr.: ZSM-16665
Innehåll: 70 g
EAN: 09006403091035
Tillverkarnr.: 16665
Varumärken: Zotter Schokoladen
Kvalitetsstämpel: Ekologisk märkning från EU/icke-EU
Spår av: A - gluten, C - ägg, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Egenskaper: fri från alkohol
Ingredienser

Rohrohrzucker[1], Kakaosmör[1], Mjölkpulver[2], Kakaomassa[1], 8 % Mandeln[2], grädde[2], Skummjölkspulver[2], Invertzuckersirup[2], Mandelkrokant[2] (Zucker[2], Mandeln[2], Druvsocker[2], Butter[2], Emulgator (Sonnenblumenlecithin)), Sött vasslepulver[2], Helmjölk[2], Vollrohrzucker[1], Butter[2], 0,2 % Vaniljpulver[1], Emulgator (Sojalecithin[2]), Bergsalt, Zitronenpulver[2] (Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2]), Kanel[2], Orangenpulver[2] (apelsinjuicekoncentrat[2], Rismjöl[2]), Rosblad[2], 40 % minst kakao i mjölkchoklad[2]

  1. från rättvis handel
  2. från ekologisk odling
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Ostchoklad, Eko