Zotter Schokoladen Hampapralin & Bär VEGAN, Eko, 70 g

Fruktig ekologisk choklad

Ny!

55 kr

(786 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 70 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast torsdag klockan 23:59.

Egenskaper och fördelar

  • Mörk choklad
  • Med hampakräm & hampafrön
  • Fruktig lingonganache

Ofta köpt tillsammans med Zotter Schokoladen Quadrature of the Circle 50% Mjölkchoklad med Dadelsocker Ekologisk, 70 g

Zotter Schokoladen Hampapralin & Bär VEGAN, Eko, 70 g 55 kr (786 kr / kg)
Zotter Schokoladen Quadrature of the Circle 50% Mjölkchoklad med Dadelsocker Ekologisk, 70 g 48 kr (686 kr / kg)
Totalpris: 103 kr
Beskrivning

Med den handgjorda chokladen Hampapralin & bär från Zotter upptäcker du en spännande och harmonisk smakkombination. Den här speciella chokladkakan förenar nötig hampakräm och karamelliserade hampafrön med fruktig lingonganache, omslutna av fin choklad som smälter i munnen.

Artikelnr.: ZSM-16663
Innehåll: 70 g
EAN: 09006403091004
Tillverkarnr.: 16663
Varumärken: Zotter Schokoladen
Kvalitetsstämpel: Ekologisk märkning från EU/icke-EU
Typ av näring: Vegan, Vegetarisk
Spår av: A - gluten, C - ägg, E - Jordnötter, G - Mjölk, H - Nötter, N - Sesamfrön
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Egenskaper: fri från alkohol
Ingredienser

Rohrohrzucker[1], Kakaosmör[1], Mjölkpulver[2], Kakaomassa[1], 8 % Mandeln[2], grädde[2], Skummjölkspulver[2], Invertzuckersirup[2], Mandelkrokant[2] (Zucker[2], Mandeln[2], Druvsocker[2], Butter[2], Emulgator (Sonnenblumenlecithin)), Sött vasslepulver[2], Helmjölk[2], Vollrohrzucker[1], Butter[2], 0,2 % Vaniljpulver[1], Emulgator (Sojalecithin[2]), Bergsalt, Zitronenpulver[2] (Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2]), Kanel[2], Orangenpulver[2] (apelsinjuicekoncentrat[2], Rismjöl[2]), Rosblad[2], 40 % minst kakao i mjölkchoklad[2]

  1. från rättvis handel
  2. från ekologisk odling
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Hampapralin & Bär VEGAN, Eko

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder