FLYING GOOSE Chilisås Sriracha Svartpeppar, 200 ml
Stark & kryddig
40 kr
(200 kr / l, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Extra stark med 61 % chili
- Kryddig arom
- Perfekt för wok
Passar med
Beskrivning
Sriracha Svartpeppar Chilisås kombinerar 61 % chili med 1,5 % svartpeppar och vitlök till en aromatisk och kryddig sås. Perfekt för dig som gillar hetta med en tydlig pepprig karaktär. Använd som dip, till grillat, wok eller för att förfina kött- och grönsaksrätter.
| Artikelnr.: | KK-8272 |
|---|---|
| Innehåll: | 200 ml |
| EAN: | 8853662060071 |
| Tillverkarnr.: | 8272 |
| Varumärken: | FLYING GOOSE |
| Typ av näring: | Vegan, Glutenfri |
| Råd om lagring: | Konsumeras inom 60 dagar efter öppnandet, Hålls borta från barn |
| Egenskaper: | fri från gluten |
Ingredienser
61 % Chilli, Zucker, Salt, vitlök, 1,5 % Schwarzer Pfeffer (Piper nigrum), Syra-regulatorer (Ättiksyra (E260), Zitronensäure (E330)), Wasser, Smakförstärkare (Mononatriumglutamat (E 621)), natürliches Pfefferaroma, Stabilisator (Xantangummi (E415)), konserveringsämnen (Kaliumsorbat (E202))
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 582 / 139 kj / kcal |
| Fett | 1 g |
| varav mättade fettsyror | 0,2 g |
| Kolhydrater | 29 g |
| varav socker | 27 g |
| Protein | 1,9 g |
| Salt | 8,5 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | FLYING GOOSE, Industriestraße 40-42, 28876, Oyten, Tyskland, www.flyinggoosebrand.com/de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för FLYING GOOSE Chilisås Sriracha Svartpeppar
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering