Den fruktigt-syrliga basen för din hemlagade pizza

Tomatsåsen är själva hjärtat i varje pizza och den smakrika länken mellan den krispiga degen och den saftiga fyllningen. Upptäck vårt utbud av solmogna San Marzano-tomater och fin passata till ditt eget hemliga recept, eller välj traditionellt kryddade italienska pizzasåser för omedelbar njutning.

Filtrera och sortera

Priser Highlights Varumärken Kvalitetsstämpel Typ av näring
Filter

tomatsås: 1 - 30 av 42 artiklar

Il pomodoro più buono San Marzano tomater "Vintage"

Il pomodoro più buono San Marzano tomater "Vintage", 400 g

  • Hel & skalad
  • Skördad mogen
  • Från Italien
39 kr (98 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Sapore di Sole Passata Rustik Ekologisk

Sapore di Sole Passata Rustik Ekologisk, 680 g

  • Oförfalskad smak
  • Högkvalitativ basprodukt
  • Vattenbesparande ekologisk odling
27 kr (40 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Il pomodoro più buono Passerade San Marzano-tomater 'Vintage"

Il pomodoro più buono Passerade San Marzano-​tomater 'Vintage", 720 ml

  • Aromatisk & fruktig
  • Från mogen frukt
  • Bas för grönsakssoppor
65 kr (90 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Zwergenwiese Tomatpuré, eko

Zwergenwiese Tomatpuré, eko, 200 g

  • Solmogna tomater
  • Särskilt aromatiska
  • För smaksättning & matlagning
26 kr (130 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Mutti Polpa Finaste Tomatkött

Mutti Polpa Finaste Tomatkött, 400 g

  • Len konsistens
  • Fräsch smak
  • För många olika rätter
21 kr (53 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Rapunzel Tomatpuré Dubbelkoncentrerad Eko

Rapunzel Tomatpuré Dubbelkoncentrerad Eko, 200 g

  • 28 % torrsubstans
  • Från italienska tomater
  • Perfekt som bas i många rätter
27 kr (135 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Mutti Tomatpuré

Mutti Tomatpuré, 880 g

  • Djupröd färg
  • Tjockflytande konsistens
  • Mångsidig användning
84 kr (95 kr / kg)

Leverans till 23. oktober

Mutti Tomatpuré Italien

Mutti Tomatpuré Italien, 200 g

  • Silkeslen konsistens
  • Intensiv röd färg
  • För korta & långa tillagningstider
27 kr (135 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Alnatura Tomatpuré i Tub Ekologisk

Alnatura Tomatpuré i Tub Ekologisk, 200 g

  • Att smaka & förädla
  • Gjord på italienska tomater
  • Dubbelt koncentrerad
23 kr (115 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Alnatura Tomatbitar med Örter Ekologiska

Alnatura Tomatbitar med Örter Ekologiska, 240 g

  • Not av basilika och oregano
  • Typiska smaker från Medelhavet
  • För många olika matlagningsidéer
14 kr (58 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Rapunzel Tomatpuré Medelhavsstil I Tub Eko

Rapunzel Tomatpuré Medelhavsstil I Tub Eko, 200 g

  • Italienska tomater
  • Skördade färska & varsamt hanterade
  • Till såser, soppor & pizza
33 kr (165 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Rapunzel Tomater Torkade I Olivolja Kryddig Eko

Rapunzel Tomater Torkade I Olivolja Kryddig Eko, 120 g

  • Soltorkade
  • Kryddade med örter
  • För matlagning & grill
50 kr (417 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Rapunzel Tomater Torkade I Olivolja Mild Eko

Rapunzel Tomater Torkade I Olivolja Mild Eko, 275 g

  • Soltorkade
  • För kryddning & förfining
  • Smaksatta med salt & rosmarin
88 kr (320 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Alnatura Passerade Tomater, Eko

Alnatura Passerade Tomater, Eko, 500 g

  • Ekologisk kvalitet
  • Tillverkad i Italien
  • Fruktigt mild smak
14 kr (28 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

ITALIANAVERA Skalade Gula Tomater i Tomatjuice

ITALIANAVERA Skalade Gula Tomater i Tomatjuice, 400 g

  • Skalade & med få frön
  • Fruktig-söt smak
  • Perfekt till såser & mycket mer.
34 kr (85 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

LaSelva Tomater med Basilika Ekologisk

LaSelva Tomater med Basilika Ekologisk, 340 g

  • Handplockade ekologiska tomater
  • Förädlade med basilika
  • Utan tillsatt salt
33 kr (97 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Pomito Passerade Tomater

Pomito Passerade Tomater, 500 g

  • Utan tillsatt socker
  • Mångsidig för såser och soppor
  • Passar bra till medelhavsinspirerade rätter
33 kr (66 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Sapore di Sole Passata Tomato Classica Ekologisk

Sapore di Sole Passata Tomato Classica Ekologisk, 330 g

  • Som bas för pizza & co.
  • Italienska tomater
  • Utan tillsatt salt
17 kr (52 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Alnatura Sugo Toscano Ekologiskt Ursprung

Alnatura Sugo Toscano Ekologiskt Ursprung, 325 ml

  • För pizza, pasta & co.
  • Tillverkad av italienska tomater
  • Med morötter & zucchini
28 kr (86 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Il pomodoro più buono San Marzano No. 2 CUBETTI

Il pomodoro più buono San Marzano No. 2 CUBETTI, 400 g

  • Av San Marzano No. 2-tomater
  • Handskördade när de är mogna
  • Utan GMO & helt naturliga
39 kr (98 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Alnatura Tomatsås Basilika Ekologisk

Alnatura Tomatsås Basilika Ekologisk, 350 ml

  • Smak av Medelhavet
  • Med lök, havssalt & olivolja
  • Lätt att tillaga
25 kr (71 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Alnatura Torkade Tomater från Organic Origin

Alnatura Torkade Tomater från Organic Origin, 180 g

  • Populär till antipasti
  • Med en nypa havssalt
  • Från Toscana
50 kr (278 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Conte de Cesare Torkade Tomater

Conte de Cesare Torkade Tomater, 285 g

  • Traditionellt soltorkade
  • En klassiker på antipastifatet
  • Perfekta att tillaga tillsammans med kött & ris
56 kr (196 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Rapunzel Tomater Torkade Tärnade Eko

Rapunzel Tomater Torkade Tärnade Eko, 100 g

  • Soltorkade
  • Fruktiga & aromatiska
  • Förädlade med salt
39 kr (390 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Sapore di Sole Tomatpasta Ekologisk

Sapore di Sole Tomatpasta Ekologisk, 690 ml

  • Med små bitar av tomater
  • Mångsidig för medelhavsrätter
37 kr 39 kr (54 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Pomito Passerade Tomater Flaska, Eko

Pomito Passerade Tomater Flaska, Eko, 500 g

  • Krämig konsistens
  • Färskt bearbetade
  • Mångsidig användning
31 kr 33 kr (62 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Conte de Cesare Tärnade Tomater med Basilika & Oregano

Conte de Cesare Tärnade Tomater med Basilika & Oregano, 400 g

  • Solmogna Roma-tomater
  • Smaksatta med basilika & oregano
  • Skonsamt bearbetade efter skörd
33 kr (138 kr / kg Avr. vikt)

Leverans till 12. oktober

Pomito Tomater i Bitar

Pomito Tomater i Bitar, 500 g

  • Fin och fruktig smak
  • Mångsidig för många olika recept
  • Bearbetad direkt efter skörd
37 kr 39 kr (74 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Pomito Pizza & Pasta Sås

Pomito Pizza & Pasta Sås, 500 g

  • Snabb och enkel att tillaga
  • Naturliga ingredienser av högsta kvalitet
  • Traditionell italiensk smak
44 kr (88 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Pomito Passerade Tomater 3 x 200 g

Pomito Passerade Tomater 3 x 200 g, 600 g

  • Utan tillsatt socker
  • Mångsidig för såser och soppor
  • Passar bra till medelhavsinspirerade rätter
44 kr (73 kr / kg)

Leverans till 12. oktober


Vilka tomater passar bäst till en äkta italiensk pizzasås?
För en traditionell napolitansk pizza är hela, skalade San Marzano-tomater på burk det självklara förstahandsvalet. De odlas i vulkanisk jord vid Vesuvius sluttningar, har en fyllig arom, en fin sötma och en perfekt balans mellan sötma och syra. När det behöver gå lite snabbare i vardagen är en högkvalitativ polpa (finhackade tomater i egen juice) eller en len passata (passerade tomater) ett utmärkt val som fruktig bas.


Måste man koka pizzasåsen i förväg?
Det tydliga svaret från italienska pizzabagare är: Nej, en äkta pizzasås kokas aldrig i förväg! Om du förkokar såsen förlorar den sin fräscha, fruktiga smak och får mer karaktären av en kraftig pastasås. I stället mosas tomaterna enkelt med en gaffel eller mixas hastigt med en stavmixer, kryddas försiktigt efter smak och läggs råa direkt på pizzadegen. Under de få minuterna i den mycket heta pizzaugnen tillagas och koncentreras såsen av sig själv.


Hur kryddas pizzasåsen och vilken funktion har tomatpuré?
En äkta italiensk grund behöver förvånansvärt lite: Ett bra havssalt och några blad färsk basilika räcker ofta gott och väl. Den som föredrar en klassisk smak kan även tillsätta lite torkad oregano eller en skvätt smakrik olivolja. Koncentrerad tomatpuré är ett utmärkt knep om såsen blivit lite för tunn eller om du vill ge den en extra djup och fyllig umamismak - rör bara ner en till två teskedar i passatan eller polpan.


Hur mycket sås ska man ha på pizzan och hur fördelar man den på rätt sätt?
För mycket sås gör degen blöt och kan göra att toppingen glider av under gräddningen. En bra tumregel är att en stor slev, cirka 70-80 g, räcker till en vanlig pizza. Lägg tomatsåsen mitt på degen och bred ut den med baksidan av sleven i cirkelrörelser, från mitten och utåt i en spiral. Lämna en kant på cirka 1-2 cm fri så att den kan resa sig fint i ugnen och bli härligt luftig och krispig.