Mutti Tomatpuré, 880 g

Dubbelkoncentrerad för fyllig smak

84 kr

(95 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 880 g

I lager från 16. oktober

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans torsdag, 22. oktober

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Djupröd färg
  • Tjockflytande konsistens
  • Mångsidig användning

Ofta köpt tillsammans med Mutti Polpa Finaste Tomatkött, 400 g

Mutti Tomatpuré, 880 g 84 kr (95 kr / kg)
Mutti Polpa Finaste Tomatkött, 400 g 21 kr (53 kr / kg)
Totalpris: 105 kr
Beskrivning

Den dubbelkoncentrerade tomatpurén imponerar med sin intensiva och fylliga smak. Tomaterna som används bearbetas färska och konserveras skonsamt, vilket bevarar produktens typiska egenskaper. Tomatpurén är mångsidig och passar till raguer, såser, dippar och mycket mer.

Artikelnr.: UNI-890082
Innehåll: 880 g
EAN: 8005110020001
Tillverkarnr.: 890082
Varumärken: Mutti
Råd om lagring: Förvaras svalt och torrt, Förvaras i kylskåp efter öppning
Ingredienser

99,5 % Tomater, Salt

Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 402 / 96 kj / kcal
Fett 0,2 g
  varav mättade fettsyror 0,1 g
Kolhydrater 17 g
  varav socker 14 g
Protein 4,2 g
Salt 0,5 g
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Ansvarigt livsmedelsföretag: Mutti S.P.A., Via Traversetolo, 28, 43022, Montechiarugolo, Italien, muttispa@muttispa.it, mutti-parma.com

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Mutti Tomatpuré