NONGSHIM Snabbnudlar (Chapagetti), 140 g
För maximal njutning
20 kr
(143 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Kryddig såsbas
- Mjuka, släta nudlar
- Snabb & enkel tillagning
Passar med
Beskrivning
Med detta koreanska nudelrätt får du mjuka nudlar av vetemjöl med en len, tunn konsistens. Men det är såsen som stjäl showen: en fyllig, smakrik blandning av rostad lök, vitlök, sojasås och noggrant utvalda kryddor.
Denna smakbalans skapar en riktigt god och kryddig upplevelse. NONGSHIM Chapagetti Instant Nudlar är en snabb och enkel rätt – perfekt för dig som vill ha njutning även när tiden är knapp.
Tillagning:
- Koka upp 600 ml vatten och tillsätt nudlar samt sojagrönsaksblandning.
- Låt koka i 5 minuter, ta sedan av från värmen.
- Spara 4 msk av vattnet, häll bort resten.
- Tillsätt kryddpulver och oljeblandning, rör om och servera!
| Artikelnr.: | KK-8741 |
|---|---|
| Innehåll: | 140 g |
| EAN: | 08801043157728 |
| Tillverkarnr.: | 8741 |
| Varumärken: | NONGSHIM |
| Spår av: | C - ägg, D - Fisk, E - Jordnötter, G - Mjölk, L - Selleri, R - Blötdjur |
| Råd om lagring: | Förvaras på en torr plats |
Ingredienser
86 % pasta (Vetemjöl, Potatisstärkelse, Palmöl, Salt, Antioxidationsmittel (E306), Emulgator (E322), Solrosolja, Syra-regulatorer (E501, E500, E339), Färgningsmedel (E101)), 9 % Würzpulver (Kryddblandning (Sojabönspasta, Zwiebel, Maltodextrin, Maismehl, Salt, Modifierad tapiokastärkelse, Palmöl, Vetemjöl, Räkor), Zucker, Maltodextrin, Färgningsmedel (E150c), Smakförstärkare (E621, E627, E631), Salt), 3 % Pflanzenölmischung (Pflanzliche Öle (Rapsfrö, Zwiebel, Oliven, Mais, Sesam, Senap)), 2 % Soja-Gemüse-Flocken (texturiertes pflanzlichen Eiweiß, vitkål, Morot, Zwiebel)
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1800 / 430 kj / kcal |
| Fett | 14 g |
| varav mättade fettsyror | 5,7 g |
| Kolhydrater | 68 g |
| varav socker | 4,3 g |
| Protein | 8 g |
| Salt | 2 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Tom Kreyenhop, Industriestraße 40-42, 28876, Oyten, Tyskland, www.kreyenhop-kluge.com/de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för NONGSHIM Snabbnudlar (Chapagetti)
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.500 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering