Bonbonmeister Kaiser Citronmeliss Sockerfri, 75 g
Uppfriskande som en sommarbris
27 kr
(360 kr / kg, inkl. 6% moms.
-
-
Bonbonmeister Kaiser
Brust Caramellen
Med friskheten från ädla granar
27 kr(270 kr / kg) -
Bonbonmeister Kaiser
Bimentol Sockerfri
Ultimat friskhetskick
27 kr(360 kr / kg) -
Bonbonmeister Kaiser
Körsbär Aronia
Fruktträdgård att ta med
27 kr(300 kr / kg) -
Bonbonmeister Kaiser
Svart Fläder
Första val av alla äldre älvor
27 kr(300 kr / kg) -
Bonbonmeister Kaiser
Vild Havtorn
Godisnjutning för stora och små
27 kr(300 kr / kg) -
Bonbonmeister Kaiser
Hostdroppar Blandning
Klassisk triad
27 kr(270 kr / kg) -
-
Bonbonmeister Kaiser
Bimenthol Original
Uppfriskande som en bergsbäck
27 kr(318 kr / kg) -
-
Bonbonmeister Kaiser
Skogshonungsalvia
Erfarenhet i överflöd
27 kr(300 kr / kg)
Egenskaper och fördelar
- Grundrecept med 13 örter
- Uppfriskande citronnot
- Utan socker
Beskrivning
Citronmeliss är en av de mest kända örterna i Europa, nästan alla känner till dess distinkta doft och uppskattar uppfriskningen. Den nya citronmelissvarianten, sockerfri, fångar dessa typiska citronnyanser, kombinerat med en behagligt fräsch örtton och erbjuder en smakupplevelse som påminner om varma sommardagar och skuggiga platser.
Hostdropparna är formulerade utan socker och använder istället isomalt och sukralos. 13 olika örter* förfinar basen med sina naturliga aromer - en riktig smakexplosion!
*lakritsrot, svartkämparblad, rölleka, salviablad, lungört, fläder, malvablommor, kamomillblommor, fänkålsfrön, marshmallowrot, stjärnanis, pepparmyntsblad och eukalyptusblad.
| Artikelnr.: | XFA-FRK-2342 |
|---|---|
| Innehåll: | 75 g |
| EAN: | 9000154023420 |
| Tillverkarnr.: | 2342 |
| Varumärken: | Bonbonmeister Kaiser |
| Typ av näring: | Kosher |
| Ursprung: | Österrike |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
Isomalt, Säuerungsmittel: Citronensäure, Vitamin C, natürliches Citrusaroma, Melissenextrakt, Kräuterextrakte[1], Mintolja, Naturlig mentol, Färbemittel: Morot, natürliches Aroma, Süßungsmittel: Sucralose
- Süßholzwurzel, Spitzwegerichblätter, Schafgarbenkraut, Salbeiblätter, Lungenkraut, Holunderblüte, Malvenblüte, Kamillenblüte, Fenchelsamen, Eibischwurzel, Sternanis, Pfefferminzblätter, Eukalyptusblätter
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 959 / 229 kj / kcal |
| Fett | 0 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 93 g |
| varav socker | <0,5 g |
| varav Flervärda alkoholer. | 93 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
| Vitamin C | 150 |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Friedrich Kaiser Zuckerl , Scheffelstraße 12, 6900, Bregenz , Österrike, www.kaiser-zuckerl.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Bonbonmeister Kaiser Citronmeliss Sockerfri
1 kundrecension i alla språk
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.700 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering