Alnatura Vetemjöl typ 550 Ekologiskt, 1 kg
Med utmärkta bakegenskaper
24 kr
(24 kr / kg, inkl. 25% moms.
Mjöltyper:
Egenskaper och fördelar
- Idealisk för pizzadeg & jästbröd
- Lätt mald
- Ekologisk kvalitet från Tyskland
Beskrivning
Detta mjöl är lättmalet och har utmärkta bakningsegenskaper. Därför är vetemjöl typ 550 den perfekta grundingrediensen för klibbigare degar som pizzadeg och jästbakelser.
Ingredienser
Vetemjöl typ 550[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1461 / 349 kj / kcal |
| Fett | 1,1 g |
| varav mättade fettsyror | 0,2 g |
| Kolhydrater | 72 g |
| varav socker | 1,1 g |
| Kostfiber | 3,5 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Vetemjöl typ 550 Ekologiskt
5,0 av 5 stjärnor
| 5 stjärnor | | 2 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
2 recensioner
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.700 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering