Alnatura Vetemjöl typ 405 Ekologiskt, 1 kg
Med utmärkta bakningsegenskaper
24 kr
(24 kr / kg, inkl. 25% moms.
Mjöltyper:
Egenskaper och fördelar
- Perfekt för kakor & lätta bakverk
- Mycket fint mald
- Ekologisk kvalitet från Tyskland
Beskrivning
Detta mjöl är mycket finmalet och har Demeter ekologisk kvalitet. Därför är vetemjöl typ 405 den perfekta grundingrediensen för kakor, pajer och lätta bakverk.
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1461 / 349 kj / kcal |
| Fett | 1 g |
| varav mättade fettsyror | 0,2 g |
| Kolhydrater | 72 g |
| varav socker | 0,7 g |
| Kostfiber | 4 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Vetemjöl typ 405 Ekologiskt
5,0 av 5 stjärnor
| 5 stjärnor | | 2 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
2 recensioner
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.700 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering