Alnatura Tranbär, Eko, 100 g
Torkad och klar att njuta av
28 kr
(280 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Fruktigt besk
- Ekologisk kvalitet
- Ren eller för att förfina rätter
Beskrivning
Ekologiska tranbär från Alnatura imponerar med sin fruktiga och lätt syrliga smak. De är torkade och sötade. Tranbären kan avnjutas som de är och passar även utmärkt i müsli eller fruktsallad. De lämpar sig också bra för att förhöja smak i salta rätter.
| Artikelnr.: | MM-127286 |
|---|---|
| Innehåll: | 100 g |
| EAN: | 4104420025486 |
| Tillverkarnr.: | 127286 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | E - Jordnötter, H - Nötter |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt, Återförslut förpackningen efter användning |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1298 / 310 kj / kcal |
| Fett | 1 g |
| varav mättade fettsyror | 0,2 g |
| Kolhydrater | 70 g |
| varav socker | 59 g |
| Kostfiber | 5,9 g |
| Protein | 0,9 g |
| Salt | 0,03 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Tranbär, Eko
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering