Alnatura Marsipan-Nougatbar, Mörk Choklad, Eko, 40 g
Perfekt för resan
16 kr
(400 kr / kg, inkl. 6% moms.
-
Alnatura
Kokosbar Mörk Choklad, Eko
För alla kokosälskare
10 kr(250 kr / kg) -
Alnatura
Marsipanbar Mörk Choklad, Eko
Marsipan möter choklad
14 kr(350 kr / kg) -
Alnatura
Kokosbar Mjölkchoklad, Eko
Perfekt för mellanmål
10 kr(250 kr / kg) -
Alnatura
Marsipan-Nougatbar, Mörk Choklad, Eko
Perfekt för resan
16 kr(400 kr / kg) -
Alnatura
Fikon-Dadelbar, Eko
Torkad frukt möter choklad
13 kr(433 kr / kg)
Egenskaper och fördelar
- Mörk choklad
- Ekologisk kvalitet
- Vegansk
Beskrivning
Ekologisk marsipan-nougatbar från Alnatura kombinerar fin mörk choklad med aromatisk marsipan och nougat. Tack vare sin praktiska storlek passar den perfekt att ta med eller som mellanmål.
| Artikelnr.: | MM-142461 |
|---|---|
| Innehåll: | 40 g |
| EAN: | 42247104 |
| Tillverkarnr.: | 142461 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | F - Sojabönor, G - Mjölk, H - Nötter |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
60 % Marsipan[1] (43 % Mandeln[1], Rohrohrzucker[1], Wasser, Invertzuckersirup[1], 0,9 % Alkohol), 25 % Fin mörk choklad[1] (Kakaomassa[1], Rohrohrzucker[1], Kakaosmör[1], Bourbon vaniljstång mald[1]), 15 % Nougat[1] (Rohrohrzucker[1], 34 % Haselnüsse[1], Kakaosmör[1], Kakaomassa[1])
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2131 / 509 kj / kcal |
| Fett | 31 g |
| varav mättade fettsyror | 9,5 g |
| Kolhydrater | 44 g |
| varav socker | 42 g |
| Kostfiber | 7,5 g |
| Protein | 8,8 g |
| Salt | 0,05 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Marsipan-Nougatbar, Mörk Choklad, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering