Zotter Schokoladen Från Julverkstan Eko, 70 g
Mörk mjölkchoklad med vit nougat och nötter
21 kr 54 kr -61%
(300 kr / kg, inkl. 6% moms.
-
Zotter Schokoladen
Söta Julhälsningar Eko
Mörk choklad med hasselnötsnougat och krokant
21 kr 54 kr(300 kr / kg) -
Zotter Schokoladen
För Änglar Ekologisk
Kräm i två lager med spröd
50 kr(714 kr / kg) -
Zotter Schokoladen
Från Julverkstan Eko
Mörk mjölkchoklad med vit nougat och nötter
21 kr 54 kr(300 kr / kg)
Egenskaper och fördelar
- Haselnötsbitar i mandelnougat
- Hackade pistagenötter
- 60 % kakaohalt i överdraget
Beskrivning
Fransk vit nougat är inte lätt att göra, men en sann delikatess. Zotter antar utmaningen och tillverkar denna söta snö själv. Förfinad med hackade pistagenötter och hasselnötter, samt ett lager mandelnougat och ett lent mjölkchokladöverdrag med 60 % kakaohalt.
| Artikelnr.: | ZSM-16288 |
|---|---|
| Innehåll: | 70 g |
| EAN: | 9006403026716 |
| Tillverkarnr.: | 16288 |
| Varumärken: | Zotter Schokoladen |
| Kvalitetsstämpel: | Ekologisk märkning från EU/icke-EU, Fair |
| Ursprung: | Österrike |
| Spår av: | A - gluten, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Egenskaper: | fri från alkohol |
Ingredienser
Rohrohrzucker[1], Kakaomassa[1], Kakaosmör[1], Mandeln[1], Honung[1], Mjölkpulver[1], Pistazien[1], Haselnüsse[1], Butter[1], Skummjölkspulver[1], Vollrohrzucker[1], Proteinpulver[1], Sött vasslepulver[1], Emulgator (Sojalecithin[1]), Bergsalt, Vaniljpulver[1], Ingwer Pulver[1], Kanel[1], 60 % minst kakao i den extra mörka mjölkchokladen[1]
- aus k.b.L.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2278 / 544 kj / kcal |
| Fett | 37 g |
| varav mättade fettsyror | 17 g |
| Kolhydrater | 41 g |
| varav socker | 38 g |
| Protein | 9,3 g |
| Salt | 0,23 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Från Julverkstan Eko
Populära kategorier:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.850 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering