Zotter Schokoladen Smakupplevelser från Tyrolen, Eko, 70 g

Handgjord ekologisk choklad med smaker från Tyrolens alper

Ny!

55 kr

(786 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 70 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast torsdag klockan 23:59.

Egenskaper och fördelar

  • Extra mörk mjölkchoklad
  • Fylld med mjölkchokladmousse
  • Ekologisk mjölk från Tyrolens bergsbönder

Ofta köpt tillsammans med Zotter Schokoladen Drickchoklad Bitter Classic Ekologisk, 110g

Zotter Schokoladen Smakupplevelser från Tyrolen, Eko, 70 g 55 kr (786 kr / kg)
Zotter Schokoladen Drickchoklad Bitter Classic Ekologisk, 110g 83 kr (755 kr / kg)
Totalpris: 138 kr
Beskrivning

Med den handgjorda chokladen Smakupplevelser från Tyrolen från Zotter ger du dig ut på en oförglömlig smakresa till Alperna. Den här mästerliga kreationen förenar extra mörk mjölkchoklad med mjölkchokladmousse och mjölkchokladganache. Ekologisk standardmjölk och ekologiskt smör kommer direkt från Tyrolens bergsbönder.

Artikelnr.: ZSM-16682
Innehåll: 70 g
EAN: 09006403091301
Tillverkarnr.: 16682
Varumärken: Zotter Schokoladen
Kvalitetsstämpel: Ekologisk märkning från EU/icke-EU
Spår av: A - gluten, C - ägg, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Egenskaper: fri från alkohol
Ingredienser

Rohrohrzucker[1], Kakaosmör[1], 11 % Frystorkade aprikoser[2], Marsipan[2] (11 % Mandeln[2], Zucker[2], Invertzuckersirup[2]), 9 % Mandeln[2], 9 % Koncentrat av aprikos[2], Invertzuckersirup[2], Mjölkpulver[2], Kakaomassa[1], Skummjölkspulver[2], Waffelkrokant[2] (2 % Vetemjöl[2], Zucker[2], Butter[2], Skummjölkspulver[2], extrakt av kornmalt[2], Salt), Sött vasslepulver[2], Butter[2], Vollrohrzucker[1], Emulgator (Sojalecithin[2]), 0,1 % Vaniljpulver[1], Bergsalt, Zitronenpulver[2] (Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2]), Orangenpulver[2] (apelsinjuicekoncentrat[2], Rismjöl[2]), Rosblad[2], Kanel[2], 40 % minst kakao i mjölkchoklad[2]

  1. från rättvis handel
  2. från ekologisk odling
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 1989 / 475 kj / kcal
Fett 27 g
  varav mättade fettsyror 12 g
Kolhydrater 49 g
  varav socker 46 g
Protein 7,3 g
Salt 0,18 g
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Smakupplevelser från Tyrolen, Eko