Kastner Plommonpepparkakor, 185 g

Traditionellt bakverk med fruktig fyllning

56 kr

(303 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 185 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast torsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Fruktig fyllning
  • Traditionell smakupplevelse
  • Täckta med choklad

Ofta köpt tillsammans med Manner Våffelhjärtan, Apelsinkräm (300 g)

Kastner Plommonpepparkakor, 185 g 56 kr (303 kr / kg)
Manner Våffelhjärtan, Apelsinkräm (300 g) 78 kr (260 kr / kg)
Totalpris: 134 kr
Beskrivning

Denna utsökta pepparkaka förenar beprövad tradition med en fyllning av äkta plommon. Den aromatiska frukten ger den mjuka, kryddiga degen en fyllig och fruktig ton. Omsluten av fin choklad skapas en perfekt harmoni mellan söt frukt, juliga kryddor och ett knaprigt chokladöverdrag. En särskild godsak för alla tillfällen som passar perfekt till eftermiddagskaffet eller som ett fint bakverk under adventstiden.

Artikelnr.: UNI-877630
Innehåll: 185 g
EAN: 9001734001418
Tillverkarnr.: 877630
Varumärken: Kastner
Spår av: C - ägg, H - Nötter, N - Sesamfrön
Råd om lagring: Förvaras svalt och torrt
Egenskaper: alkoholhaltig
Ingredienser

26 % Plommon, 23 % Choklad (Zucker, Kakaosmör, Mjölkpulver, Kakaomassa, Emulgator (Sojalecithin)), Vanilleextrakt, 23 % Vetemjöl, Glukos-fruktossirap, Honung, Aranzini (Orangenschale, Glukos-fruktossirap, Zucker, Säuerungsmittel: Citronensäure), Gewürze, Äppelextrakt, Orangenöl, Karamellzuckersirup (Glukos-fruktossirap, Zucker), kakaopulver, Backtriebmittel (Ammoniumbikarbonat), Natriumkarbonat (E500), Kaliumkarbonat, Syrabildare (Acidum Lacticum (mjölksyra)), Fuktgivande medel (Sorbit), Aroma, Konserveringsmedel (Kaliumsorbat), Alkohol

Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 1386 / 331 kj / kcal
Fett 8,1 g
  varav mättade fettsyror 4,7 g
Kolhydrater 59 g
  varav socker 38 g
Protein 5,4 g
Salt 0,21 g
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Franz Kastner GmbH, Lebzelterstraße 243, 4190, Bad Leonfelden, Österrike, office@kastner-austria.at, www.kastner-austria.at

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Kastner Plommonpepparkakor