FLYING GOOSE Chilisås Sriracha Rökig, 200 ml
Rökig & intensiv hetta
40 kr
(200 kr / l, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Extra stark med 61 % chili
- Rökig arom
- Perfekt för grillat
Passar med
Beskrivning
Sriracha Rökig Chilisås imponerar med 61 % chili och en tydlig rökig smak. Vitlök, socker och salt rundar av denna eldfängda sås. För dig som vill ha det både extra starkt och aromatiskt – perfekt till grillat, wok, kött eller grönsaker, eller som dip med karaktär.
| Artikelnr.: | KK-8271 |
|---|---|
| Innehåll: | 200 ml |
| EAN: | 8853662060040 |
| Tillverkarnr.: | 8271 |
| Varumärken: | FLYING GOOSE |
| Typ av näring: | Vegan, Glutenfri |
| Råd om lagring: | Konsumeras inom 60 dagar efter öppnandet, Hålls borta från barn |
| Egenskaper: | fri från gluten |
Ingredienser
61 % Chilli, Zucker, vitlök, Salt, Wasser, Säureregulator (Ättiksyra (E260), Zitronensäure (E330)), Smakförstärkare (Mononatriumglutamat (E 621)), Raucharoma, Stabilisator (Xantangummi (E415)), konserveringsämnen (Kaliumsorbat (E202))
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 515 / 123 kj / kcal |
| Fett | 0,7 g |
| varav mättade fettsyror | 0,2 g |
| Kolhydrater | 26 g |
| varav socker | 22 g |
| Protein | 2 g |
| Salt | 6,8 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | FLYING GOOSE, Industriestraße 40-42, 28876, Oyten, Tyskland, www.flyinggoosebrand.com/de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för FLYING GOOSE Chilisås Sriracha Rökig
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering