CAPUTO Vetemjöl Pizzeria Typ 00, 5 kg

Utmärkt mjöl för napolitansk pizza

138 kr

(28 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 5 kg

I lager från 09. oktober

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans torsdag, 15. oktober

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Perfekt för lång jäsning
  • Särskilt för pizzadeg
  • Extra elastiskt gluten

Ofta köpt tillsammans med CAPUTO Nuvola Vetemjöl, 5 kg

CAPUTO Vetemjöl Pizzeria Typ 00, 5 kg 138 kr (28 kr / kg)
CAPUTO Nuvola Vetemjöl, 5 kg 179 kr (36 kr / kg)
Totalpris: 317 kr
Beskrivning

Caputo Pizzeria mjöl typ 00 har utvecklats särskilt för pizzadegar med lång jästid och passar utmärkt för klassisk napolitansk pizza. Tack vare sitt elastiska gluten och den fina stärkelsen skapas välhydrerade, luftiga degar med utmärkt töjbarhet och jämn jäsning. De noggrant utvalda vetesorterna ger mjölet dess jämnt höga kvalitet och gör det till ett förstahandsval för krävande pizzor och bröd.

Mjöltyp 00
Protein 12,50 %
Hållbarhet 12 månader
Styrka W-värde 260/280
Elasticitet P/L 0,50/0,60

Artikelnr.: LAM-9736
Innehåll: 5 kg
EAN: 8014601046208
Tillverkarnr.: PZ5
Varumärken: CAPUTO
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Ingredienser

Mjöl av vanligt vete typ 00

Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 1482 / 354 kj / kcal
Fett 1 g
  varav mättade fettsyror 0,2 g
Kolhydrater 72 g
  varav socker 1 g
Kostfiber 3 g
Protein 12,5 g
Salt 0 g
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Agromexx Foodmarketing GmbH, Bergstraße 14, 32602 , Vlotho, Tyskland, www.agromexx.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för CAPUTO Vetemjöl Pizzeria Typ 00

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder