Allos Ekologiskt "Aufs Brot" Arrabbiata, 140 g
Tillverkad av fina tomater & intensiv paprika
33 kr
(236 kr / kg, inkl. 6% moms.
-
Allos
Ekologiskt "Aufs Brot" Mango Curry
Som pålägg eller att doppa i
33 kr(236 kr / kg) -
Allos
Ekologiskt "Aufs Brot" Paprika Chilli
Förfinad med agavesirap & jungfruolivolja
33 kr(236 kr / kg) -
-
Allos
Ekologiskt "Aufs Brot" Körsbärstomat Basilika
Krämig & bredbar
33 kr(236 kr / kg) -
Allos
Ekologiskt "Aufs Brot" Toscana
Med aubergine, zucchini & paprika
33 kr(236 kr / kg) -
Allos
Ekologiskt "Aufs Brot" Avokado
Smaksatt med gurkmeja & peppar
33 kr(236 kr / kg) -
Allos
Ekologiskt "Aufs Brot" Arrabbiata
Tillverkad av fina tomater & intensiv paprika
33 kr(236 kr / kg)
Egenskaper och fördelar
- Veganskt pålägg
- Raffinerad med rapsolja
- Glutenfri
Beskrivning
ALLOS Aufs Brot kombinerar saftiga tomater med intensiv paprika, heta chilipeppar och rapsolja med neutral smak i. Den väl avrundade kombinationen kan bredas på bröd och utlovar ren njutning vid varje tugga.
| Artikelnr.: | BIOG-277269 |
|---|---|
| Innehåll: | 140 g |
| EAN: | 4016249150334 |
| Tillverkarnr.: | 277269 |
| Varumärken: | Allos |
| Kvalitetsstämpel: | Bio-zertifiziert nach EG-Öko Verordnung, Ekologisk märkning från EU/icke-EU |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk, Glutenfri, Laktosfri |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Egenskaper: | fri från gluten, fri från laktos |
Ingredienser
Rapsolja[1], Koncentrat av rödbetsjuice[1], Solroskärnor[1], 10 % Tomater[1], 9 % Röd paprika[1], Trinkwasser, tomatpuré[1], Zitronensaft[1], Zwiebel[1], Agave sirap[1], Meersalz, Fruktvinäger[1], Paprika söt[1], 0,5 % Chilli mald[1], 0,5 % Knoblauchpulver[1], 0,3 % vitlök[1], proteinpulver från solrosfrön[1], Tapiokastärkelse[1], Persilja[1], Dill[1], Bönor[1]
- Från ekologiskt jordbruk
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1394 / 333 kj / kcal |
| Fett | 31 g |
| varav mättade fettsyror | 2 g |
| Kolhydrater | 8,7 g |
| varav socker | 6,3 g |
| Kostfiber | 2,1 g |
| Protein | 3,8 g |
| Salt | 1,2 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Allos Hof-Manufaktur GmbH, Hoerneckestraße 39, 28217, Bremen, Tyskland, www.allos-hofmanufaktur.de/ueber-uns |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Allos Ekologiskt "Aufs Brot" Arrabbiata
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering