Zotter Schokoladen Söt Paus Ekologisk, 70 g
Fylld med mandel- och hasselnötsnougat
46 kr
(657 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Förädlad med karamelliserad mandel
- Handgjord
Beskrivning
| Artikelnr.: | ZSM-16515 |
|---|---|
| Innehåll: | 70 g |
| EAN: | 9006403053149 |
| Tillverkarnr.: | 16515 |
| Varumärken: | Zotter Schokoladen |
| Kvalitetsstämpel: | Ekologisk märkning från EU/icke-EU, Fair |
| Ursprung: | Österrike |
| Spår av: | E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön |
Ingredienser
rohrzucker[1], Kakaosmör[1], Mandel[2], Kakaomassa[1], Mjölkpulver[2], Hasselnötter[2], Vetemjöl[2], Butter[2], Skummjölkspulver[2], Hela ägg[2], Sött vasslepulver[2], Vollrohrzucker[1], Karamellpulver[2] (Skummjölkspulver[2], Zucker[2]), Sojalecitin (E322)[3], Bergsalt, Vaniljpulver[2], Kardemumma[2], Rosblad[2], Sann stjärna Anis[2], Pulver av citronfrukt[2] (Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2], Zucker[2]), Kanel[2], 50 % lägsta kakaohalt (i det mörka bergets mjölkchoklad)
- aus fairem Handel, Fair-Handelsanteil insgesamt 61% / aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
- aus k.b.L.
- Emulgeringsmedel / från kontrollerad ekologisk odling
Kan innehålla spår av alla typer av nötter, jordnötter och sesamfrön.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2374 / 567 kj / kcal |
| Fett | 40 g |
| varav mättade fettsyror | 18 g |
| Kolhydrater | 44 g |
| varav socker | 36 g |
| Protein | 9,5 g |
| Salt | 0,22 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Söt Paus Ekologisk
| 5 stjärnor | | 2 | (50%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 2 | (50%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
4 recensioner
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.800 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering