Zotter Schokoladen Smaklig Måltid från Vorarlberg, Eko, 70 g

Handgjord ekologisk choklad som en söt hälsning från Vorarlberg

Ny!

55 kr

(786 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 70 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast torsdag klockan 23:59.

Egenskaper och fördelar

  • Extra mörk mjölkchoklad
  • Fylld med ostganache
  • Utsökta smaker från Vorarlberg

Ofta köpt tillsammans med Zotter Schokoladen Drickchoklad Bitter Classic Ekologisk, 110g

Zotter Schokoladen Smaklig Måltid från Vorarlberg, Eko, 70 g 55 kr (786 kr / kg)
Zotter Schokoladen Drickchoklad Bitter Classic Ekologisk, 110g 83 kr (755 kr / kg)
Totalpris: 138 kr
Beskrivning

Med den handgjorda chokladen An Guata aus dem Ländle från Zotter får du en smakfull hälsning från västra Österrike direkt hem. Den extra mörka mjölkchokladen är fylld med en len ostganache som avrundas med lite äppelbalsamvinäger, mandelnougat och vit choklad.

Artikelnr.: ZSM-16676
Innehåll: 70 g
EAN: 09006403091271
Tillverkarnr.: 16676
Varumärken: Zotter Schokoladen
Kvalitetsstämpel: Ekologisk märkning från EU/icke-EU
Spår av: A - gluten, C - ägg, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Egenskaper: fri från alkohol
Ingredienser

Rohrohrzucker[1], Kakaosmör[1], 12 % Mandeln[2], Kakaomassa[1], Mjölkpulver[2], Skummjölkspulver[2], Roggenmehl[2], 3 % grädde[2], Helmjölk[2], Butter[2], Invertzuckersirup[2], Stärkelse sirap[2], Honung[2], Sött vasslepulver[2], Hela ägg[2], Vollrohrzucker[1], Lebkuchengewürz[2], Emulgator (Sojalecithin[2]), Zitronensaftkonzentrat[2], Kanel[2], Backtriebmittel (Soda för bordsbruk), apelsinjuicekoncentrat[2], 0,1 % Vaniljpulver[1], Bergsalt, Zitronenpulver[2] (Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2]), Orangenpulver[2] (apelsinjuicekoncentrat[2], Rismjöl[2]), Rosblad[2], 50 % minst kakao i mjölkchoklad[2]

  1. från rättvis handel
  2. från ekologisk odling
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Smaklig Måltid från Vorarlberg, Eko

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder