Zotter Schokoladen Pudding & Kex, Eko, 70 g

Mjölkchoklad med vaniljgräddganache och mandelnougat

Ny!

55 kr

(786 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 70 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast torsdag klockan 23:59.

Egenskaper och fördelar

  • Mörk mjölkchoklad
  • Mjukt lager av pudding
  • Med fina pepparkaksbitar

Ofta köpt tillsammans med Zotter Schokoladen Drickchoklad Bitter Classic Ekologisk, 110g

Zotter Schokoladen Pudding & Kex, Eko, 70 g 55 kr (786 kr / kg)
Zotter Schokoladen Drickchoklad Bitter Classic Ekologisk, 110g 83 kr (755 kr / kg)
Totalpris: 138 kr
Beskrivning

Med den handgjorda chokladen Pudding & kex från Zotter får du uppleva en nostalgisk dessert i praktiskt chokladkakeformat. Den här raffinerade ekologiska kreationen kombinerar mörk mjölkchoklad med ett mjukt lager pudding, mandelnougat som smälter i munnen och fina pepparkaksbitar.

Artikelnr.: ZSM-16680
Innehåll: 70 g
EAN: 09006403089957
Tillverkarnr.: 16680
Varumärken: Zotter Schokoladen
Kvalitetsstämpel: Ekologisk märkning från EU/icke-EU
Spår av: E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Egenskaper: fri från alkohol
Ingredienser

Rohrohrzucker[1], Kakaomassa[1], Kakaosmör[1], Mjölkpulver[2], Helmjölk[2], Smält ost[2] (7 % Ost av obehandlad mjölk[2], Grädde[2], Wasser, Säureregulator (Trinatriumcitrat)), Skummjölkspulver[2], Mandeln[2], Stärkelse sirap[2], Invertzuckersirup[2], äppelbalsamvinäger[2], Sött vasslepulver[2], Vollrohrzucker[1], Vaniljpulver[1], Bergsalt, Emulgator (Sojalecithin[2]), Kanel[2], Zitronenpulver[2] (Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2]), Orangenpulver[2] (apelsinjuicekoncentrat[2], Rismjöl[2]), Rosblad[2], 60 % minst kakao i mörk choklad[2]

  1. från rättvis handel
  2. från ekologisk odling
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Pudding & Kex, Eko