Zotter Schokoladen Persika Royal, Eko, 70 g

Fruktig ekologisk choklad med elegant persikofyllning

Ny!

55 kr

(786 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 70 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast torsdag klockan 23:59.

Egenskaper och fördelar

  • Mörk mjölkchoklad
  • Fylld med persikoganache
  • Smälter i munnen

Ofta köpt tillsammans med Zotter Schokoladen Cheesecake Ekologisk, 70 g

Zotter Schokoladen Persika Royal, Eko, 70 g 55 kr (786 kr / kg)
Zotter Schokoladen Cheesecake Ekologisk, 70 g 53 kr (757 kr / kg)
Totalpris: 108 kr
Beskrivning

Med den handgjorda chokladen Persika Royal från Zotter unnar du dig en kunglig smakupplevelse. Den här mästerliga kreationen förenar uppfriskande fruktig persika med choklad som smälter i munnen till en utsökt ekologisk sötsak i en klass för sig.

Artikelnr.: ZSM-16679
Innehåll: 70 g
EAN: 09006403089988
Tillverkarnr.: 16679
Varumärken: Zotter Schokoladen
Kvalitetsstämpel: Ekologisk märkning från EU/icke-EU
Spår av: A - gluten, C - ägg, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Egenskaper: fri från alkohol
Ingredienser

Rohrohrzucker[1], Kakaosmör[1], 11 % Puré av persika[2], Kakaomassa[1], Mjölkpulver[2], Invertzuckersirup[2], Frystorkade aprikoser[2], Skummjölkspulver[2], Stärkelse sirap[2], Mandeln[2], 1 % Koncentrat av persikosaft[2], Sött vasslepulver[2], Emulgator (Sojalecithin[2]), Zitronensaftkonzentrat[2], Vollrohrzucker[1], Bergsalt, Vaniljpulver[1], Lebkuchengewürz[2], Zitronenpulver[2] (Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2]), Kanel[2], Orangenpulver[2] (apelsinjuicekoncentrat[2], Rismjöl[2]), Rosblad[2], 50 % minst kakao i mjölkchoklad[2]

  1. från rättvis handel
  2. från ekologisk odling
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 2424 / 579 kj / kcal
Fett 43 g
  varav mättade fettsyror 18 g
Kolhydrater 37 g
  varav socker 32 g
Protein 10 g
Salt 0,18 g
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Persika Royal, Eko