Zotter Schokoladen Hallonkaramell med Fruktnougat, Eko, 70 g

Len chokladnjutning med fruktiga inslag

Ny!

55 kr

(786 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 70 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast torsdag klockan 23:59.

Egenskaper och fördelar

  • Mörk mjölkchoklad
  • Med hallonkaramell & fruktnougat
  • Uppfriskande fruktig

Ofta köpt tillsammans med Zotter Schokoladen Quadrature of the Circle 70%/30% Mjölkchoklad utan Tillsatt Socker Ekologisk, 70 g

Zotter Schokoladen Hallonkaramell med Fruktnougat, Eko, 70 g 55 kr (786 kr / kg)
Zotter Schokoladen Quadrature of the Circle 70%/30% Mjölkchoklad utan Tillsatt Socker Ekologisk, 70 g 48 kr (686 kr / kg)
Totalpris: 103 kr
Beskrivning

Den här handgjorda chokladen från Zotter bjuder på en spännande och uppfriskande fruktig smakupplevelse. Den mörka mjölkchokladen är fylld med hallonkaramell och ett lager fruktnougat av mandelnougat, mango, passionsfrukt och hallon. Krispiga hallonbitar ger fyllningen det lilla extra.

Artikelnr.: ZSM-16655
Innehåll: 70 g
EAN: 09006403088493
Tillverkarnr.: 16655
Varumärken: Zotter Schokoladen
Kvalitetsstämpel: Ekologisk märkning från EU/icke-EU
Spår av: A - gluten, C - ägg, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Egenskaper: fri från alkohol
Ingredienser

Marsipan[2] (Mandeln[2], Zucker[2], Invertzuckersirup[2]), Rohrohrzucker[1], Kakaomassa[1], Kakaosmör[1], Mjölkpulver[2], 7 % Pistazien[2], Mandeln[2], Invertzuckersirup[2], Skummjölkspulver[2], Koncentrat av aprikos[2], Butter[2], Sött vasslepulver[2], anis[2], Vollrohrzucker[1], Emulgator (Sojalecithin[2]), Bergsalt, Vaniljpulver[1], Zitronenpulver[2] (Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2]), Orangenpulver[2] (apelsinjuicekoncentrat[2], Rismjöl[2]), Rosblad[2], Kanel[2], 50 % minst kakao i mörk choklad[2]

  1. från rättvis handel
  2. från ekologisk odling
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Hallonkaramell med Fruktnougat, Eko