WIBERG Currywurst Sås, 740 g
Klassikern från snackbaren
47 kr
(64 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Söt tomatsås
- Med finaste currysmak
- Kryddig & söt
Beskrivning
En currywurst precis som från hämtmatsstället på nolltid! Med Currywurst Sauce från WIBERG kan du njuta av den ursprungliga smakupplevelsen av kryddiga, intensiva curryingredienser. Baserad på tomater och förfinad med utvalda kryddor. Såsen smakar fantastiskt både varm och kall och är därför också mycket populär som dipp.
Ingredienser
tomatpuré, Trinkwasser, Zucker, Äppelpuré (Apfel, Zitronensäure (E330)), Invertzuckersirup, Stärkelse, Brandyvinäger, Speisesalz, Curry, Kaliumsorbat
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 628 / 150 kj / kcal |
| Fett | 0 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 36 g |
| varav socker | 33 g |
| Protein | 1 g |
| Salt | 2,1 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | FRUTAROM Savory Solutions Austria GmbH, A.-Schemel-Str. 9, 5020, Salzburg, Österrike |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för WIBERG Currywurst Sås
1 kundrecension i alla språk
| 5 stjärnor | | 2 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
2 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.700 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering