WIBERG Curry Madrocas Kryddblandning, 560 g
Med en subtil fruktig smak
174 kr
(311 kr / kg, inkl. 12% moms.
Egenskaper och fördelar
- Mild kryddighet
- Fruktig
- Perfekt för det milda indiska köket
Beskrivning
Beroende på sammansättningen har curry en mängd olika smaker. Curry Madrocas från WIBERG är en subtilt fruktig currykryddblandning och ett populärt val för milda och lätt kryddiga smaker. Avrundas med en fruktig syra.
Kulinariskt syfte:
- För grytor, soppor och dippsåser
Ingredienser
Mald gurkmeja, Koriander, Ingefära, Paprika, Bockhornsklöver, Kümmel, Zwiebel, Muskotnöt, Galangal, vitlök, Fänkål, Kryddpeppar, Rosmarin, Kanel, Chilli, kummin, Gewürze
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1499 / 358 kj / kcal |
| Fett | 11 g |
| varav mättade fettsyror | 2,5 g |
| Kolhydrater | 46 g |
| varav socker | 38 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 0,12 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | WIBERG NovaTaste, Adolf.Schemel-Str. 9, 5020, Salzburg, Österrike, www.wiberg.eu/de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för WIBERG Curry Madrocas Kryddblandning
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.500 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering