WIBERG Umami Style Kryddblandning, 350 g
Smakrika, rejäla och väl avrundade kryddor
130 kr
(371 kr / kg, inkl. 12% moms.
Egenskaper och fördelar
- Med miso
- Utan smakförstärkare
- Perfekt för finbearbetning & smaksättning
Beskrivning
Förtrolla salta maträtter med den intensiva umami-smaken. I kombination med miso är kryddblandningen Umami Style från WIBERG den perfekta kryddan för salta rätter. Reducerad i salt och utan artificiella smakämnen.
Passar till:
- Smaksättning och avslutning av salta rätter
Ingredienser
Bergsalt, 15 % Miso-pulver (SOJABOHNEN, Reis, Speisesalz, Koji Starterkultur), Zwiebel, Palsternacka, Rismjöl, Shiitake, vitlök, naturlig arom, Tomatpulver, Pulver av citronsaft, Libbstickarot, Gewürze
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 921 / 220 kj / kcal |
| Fett | 3 g |
| varav mättade fettsyror | 0,6 g |
| Kolhydrater | 35 g |
| varav socker | 15 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 30,8 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | WIBERG NovaTaste, Adolf.Schemel-Str. 9, 5020, Salzburg, Österrike, www.wiberg.eu/de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för WIBERG Umami Style Kryddblandning
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.500 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering