Viani PESTO - med Genuesisk Basilika DOP, 180 g
Med vitlök
74 kr
(411 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Angenämt grov
- Tillverkad i Ligurien
Beskrivning
Tillverkad med ligurisk basilika skapar kombinationen av olivolja, cashewnötter, ost, pinjenötter och vitlök en medelhavspesto. Även perfekt som pålägg eller för en kryddig salladsdressing.
Ingredienser
Olivenöl, 22 % Genuesisk basilika DOP, Cashewkerne, 10 % Olivenöl nativ extra, Grana Padano-ost (Helmjölk, Salt, Lab, Lysozym från ägg[1], Glukossirap, Pecorino Romano ost (Fårmjölk, Salt, Lab)), Skal av havre, Meersalz, Pinienkerne, vitlök, Zitronensäure (E330)[1], Askorbinsyra (E300)[2]
- konserveringsmedel
- Antioxidationsmittel
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2303 / 550 kj / kcal |
| Fett | 53 g |
| varav mättade fettsyror | 9,5 g |
| Kolhydrater | 11 g |
| varav socker | 6,4 g |
| Protein | 6 g |
| Salt | 3,4 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Antonio Viani Importe GmbH, August-Spindler-Straße 12, 37079 , Göttingen, Italien, info@viani.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Viani PESTO - med Genuesisk Basilika DOP
3 kundrecensioner i alla språk
| 5 stjärnor | | 4 | (80%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 1 | (20%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
5 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 3 recensioner tillgängliga på andra språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering