Viani Colombina, 100 g
Det finaste påskbakverket från Italien
75 kr
(750 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Jästkaka
- Hasselnötsglasyr
- Kanderat apelsinskal
Beskrivning
Colombina - Viani förfinar detta traditionella påskbakverk med kanderat apelsinskal inuti bakverket samt hasselnötsglasyr, ytterligare dekorerad med hagelsocker. Den finaste jäst påskbakelsen från Italien. Luftig och oemotståndlig.
Ingredienser
Colombina
Vetemjöl, Zucker, Glasyr (Zucker, Protein, Solrosolja, Rismjöl, Mjöl av hasselnötter, Arom), 13,27 % Kanderade apelsinskal (Apelsinskal, Glukos-fruktossirap, Zucker, Zitronensäure (E330)[1]), Butter, Trinkwasser, Färsk äggula, Surdeg (Vetemjöl, Trinkwasser), Mandelbitar, Invertzuckersirup, Mono- och diglycerider av fettsyror (E471)[2], Hela ägg, Kakaosmör, Salt, natürliches Orangenaroma
- Säureregulator
- Emulgeringsmedel
Näringsvärde
Colombina
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1704 / 407 kj / kcal |
| Fett | 13,6 g |
| varav mättade fettsyror | 6,2 g |
| Kolhydrater | 63,9 g |
| varav socker | 36,7 g |
| Protein | 6,1 g |
| Salt | 0,3 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Antonio Viani Importe GmbH, August-Spindler-Straße 12, 37079 , Göttingen, Italien, info@viani.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Viani Colombina
Populära kategorier:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering