Testa Ansjovisfiléer i Ekologisk Extra Jungfruolivolja "Sicilia IGP", 240 g
Som delikatess på snacksbordet eller som tillbehör till många rätter
365 kr
(1 521 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Saltad
- Perfekt för snacks
- Till rätter från Medelhavet
Beskrivning
Dessa saltade ansjovisfiléer från Testa är marinerade i siciliansk ekologisk olivolja. De smakar utmärkt som delikatess på mellanmål eller till en mängd medelhavsrätter.
Beroende på klimat och luftkvalitet varierar ansjovisens mognadstid. Efter mognad tas de bort från saltet och lindas in i perforerat tyg för att avlägsna överflödig vätska. Benen tas sedan bort innan de fylls i burkar tillsammans med oljan.
Ingredienser
67 % Ansjovis (Ansjovis, Meersalz), 33 % Extra jungfruolivolja "Sicilia IGP"
Kan innehålla spår av ben.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 791 / 189 kj / kcal |
| Fett | 8,6 g |
| varav mättade fettsyror | 1,6 g |
| Kolhydrater | <0,1 g |
| varav socker | <0,1 g |
| Protein | 27,9 g |
| Salt | 12,6 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Testa Conserve, P. Iva 05410030877 via Testa, 23, 95126, Catania, Italien, www.testaconserve.it |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Testa Ansjovisfiléer i Ekologisk Extra Jungfruolivolja "Sicilia IGP"
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.700 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering