Rummo Le Classiche - Pasta Mista N°74, 500 g
En färgstark variation från södra Italien
33 kr
(66 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Spännande blandning av många pastasorter
- Passar bra till grytor & soppor
- Variation i varje tugga
Beskrivning
Med pasta mista N°74 från Rummo får du en klassisk syditaliensk blandning av olika pastasorter. Ursprungligen skapad genom att kombinera olika former har den blivit en favorit för dig som uppskattar variation i både form och textur.
Den passar särskilt bra i mustiga grytor, klassiska grönsakssoppor eller tillsammans med baljväxter. Prova den gärna i en traditionell pasta e patate med potatis. Tack vare Rummos kvalitet av durumvetesemolina behåller alla former sitt fina tuggmotstånd och ger en rustik måltid.
| Artikelnr.: | AV-412733 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 g |
| EAN: | 8008343200745 |
| Tillverkarnr.: | 412733 |
| Varumärken: | Rummo |
| Ursprung: | Italien |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
| Egenskaper: | fri från genteknik |
Ingredienser
100 % Mjöl av durumvete
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1491 / 356 kj / kcal |
| Fett | 1,6 g |
| varav mättade fettsyror | 0,3 g |
| Kolhydrater | 69,5 g |
| varav socker | 3,1 g |
| Protein | 14,5 g |
| Salt | 0,01 g |
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Rummo Le Classiche - Pasta Mista N°74
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.800 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering