Rauch Iste Tetra Citron, 2 l
Uppfriskande klassiker utan bubblor
34 kr
(17 kr / l, inkl. 6% moms.
Sorter:
Egenskaper och fördelar
- Citrusfrisk & milt sötbesk
- Äkta svart te med citron
- Utan kolsyra
Beskrivning
Praktisk Tetra Pak - perfekt för varje iste-fest! Med äkta bryggt svart te, citronsaft och socker lyfter den smaken oavsett om det snöar eller solen gassar. En riktig klassiker att alltid ha på kylning.
Ingredienser
Infusion av svart te med nypon (Trinkwasser, Svart te, Nypon), Zucker, Koncentrat av fruktjuice (1,5 % Zitronensaft), Zitronensäure (E330)[1], Arom
- Säuerungsmittel
Te-extrakt: min. 1,5 g/l
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 105 / 25 kj / kcal |
| Fett | 0,5 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 6 g |
| varav socker | 6 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,1 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | RAUCH Fruchtsäfte GmbH & Co OG, Langgasse 1, 6830 , Rankweil, Österrike, www.rauch.cc/at/impressum |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Rauch Iste Tetra Citron
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering