NONGSHIM Snabbnudlar Shin Ramyun Mycket Stark, 600 g
Äkta smak för varje dag
92 kr
(153 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Världens mest älskade klassiker
- Mycket kryddig & full av umami
- Fyllig buljong med shiitake
Passar med
Beskrivning
Denna kryddiga delikatess från Sydkorea är en av världens mest älskade Snabbnudlar – och det med god anledning. Shin Ramyun bjuder på en fyllig, umamirik smak med perfekt balans mellan hetta och djup. Här möts klassiska koreanska smaker i en oemotståndlig kombination.
Den rika buljongen får sin karaktär av chili och aromatiska shiitakesvampar. Resultatet? En komplett och minnesvärd måltid – klar på några minuter!
Tips:
Gör nudlarna till en riktig gourmetupplevelse genom att toppa med färsk salladslök, lite sesam och ett kokt ägg!
Tillagning:
- Lägg nudlarna och innehållet från påsarna i 550 ml kokande vatten.
- Koka i 4,5 minuter.
- Rör om ordentligt – och njut!
| Artikelnr.: | KK-9030 |
|---|---|
| Innehåll: | 600 g |
| EAN: | 08801043021883 |
| Tillverkarnr.: | 9030 |
| Varumärken: | NONGSHIM |
| Spår av: | B - kräftdjur, C - ägg, D - Fisk, E - Jordnötter, G - Mjölk, L - Selleri, M - Senap, N - Sesamfrön, R - Blötdjur |
| Råd om lagring: | Förvaras på en torr plats |
Ingredienser
89 % pasta (Vetemjöl, Potatisstärkelse, Palmöl, Salt, Syra-regulatorer (E501, E500, E339), Antioxidationsmittel (E306), Emulgator (E322), Kryddblandning (Jästextrakt, Sojabönor, vitlök, Weizenstärke), Färgningsmedel (E101)), 9 % Würzpulver (Kryddblandning (hydrolisiertes pflanzliches Eiweiß, Maltodextrin, Jästextrakt, Salt, Vetemjöl), Salt, Kryddblandning (Maltodextrin, Schwarzer Pfeffer (Piper nigrum), Röd chili, vitlök, Maismehl), Smakförstärkare (E621, E627, E631), Zucker, Glukose, Shiitake-svamp), 2 % Gemüse-Pilz-Flocken (Pak Choi, Shiitake-svamp, texturiertes pflanzlichen Eiweiß, Morot, Röd chili, Zwiebel)
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1767 / 422 kj / kcal |
| Fett | 13 g |
| varav mättade fettsyror | 6,1 g |
| Kolhydrater | 68 g |
| varav socker | 3 g |
| Protein | 8,2 g |
| Salt | 3,8 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Tom Kreyenhop, Industriestraße 40-42, 28876, Oyten, Tyskland, www.kreyenhop-kluge.com/de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för NONGSHIM Snabbnudlar Shin Ramyun Mycket Stark
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.500 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering