NONGSHIM Snabbnudlar Kimchi Ramyun, 600 g
Koreansk njutning på nolltid
92 kr
(153 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Klar på några minuter
- Äkta kimchiflingor
- Kryddrik soppbas
Passar med
Beskrivning
Detta smakrika nudelrätt är klart på bara fyra minuter och levererar en djup, kryddig smakupplevelse. Snabbnudlarna i ramen-stil serveras i en buljong med traditionellt kryddad sojasås och vitlök – vilket ger en kraftfull och mustig smak.
Varje förpackning innehåller dessutom torkade kimchiflagor och grönsaksbitar som får liv vid tillagning. Det ger både den klassiska kimchismaken och en härlig textur. Ett måste för dig som älskar koreansk mat – snabbt, enkelt och riktigt gott!
Tillagning:
- Lägg nudlar och innehållet från påsarna i 500 ml kokande vatten.
- Koka i 4 minuter.
- Rör om ordentligt – och njut!
| Artikelnr.: | KK-9187 |
|---|---|
| Innehåll: | 600 g |
| EAN: | 08801043022002 |
| Tillverkarnr.: | 9187 |
| Varumärken: | NONGSHIM |
| Spår av: | B - kräftdjur, C - ägg, D - Fisk, E - Jordnötter, G - Mjölk, L - Selleri, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras på en torr plats |
Ingredienser
87 % pasta (Vetemjöl, Potatisstärkelse, Palmöl, Salt, Syra-regulatorer (E501, E500, E339), Antioxidationsmittel (E306), Emulgator (E322), Kryddblandning (Jästextrakt, Sojabönor, vitlök, Weizenstärke), Färgningsmedel (E101)), 10 % Würzpulver (Kryddblandning (Maltodextrin, hydrolisiertes pflanzliches Eiweiß, Salt, Jästextrakt, Senföl), Salt, Zucker, Smakförstärkare (E621, E627, E631), Kryddblandning (Maltodextrin, vitlök, Glukose, Schwarzer Pfeffer (Piper nigrum)), Syrabildare (E330), Färgningsmedel (E150c)), 3 % Gemüse-Flocken (Kimchi Chinakohl-Flocken (Kinakål, vitlök, Röd chili), Pak Choi, Morot, Vinterhacklök)
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1788 / 427 kj / kcal |
| Fett | 13 g |
| varav mättade fettsyror | 6,5 g |
| Kolhydrater | 68 g |
| varav socker | 4,9 g |
| Protein | 9,6 g |
| Salt | 4,5 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Tom Kreyenhop, Industriestraße 40-42, 28876, Oyten, Tyskland, www.kreyenhop-kluge.com/de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för NONGSHIM Snabbnudlar Kimchi Ramyun
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.500 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering