NONGSHIM Snabbnudlar Ansong Tangmyon, 125 g
Snabbt på bordet
17 kr
(136 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Kryddig buljong
- Fulla smaker
- Perfekt för snabba måltider
Passar med
Beskrivning
Den kryddiga, rödaktiga buljongen är perfekt balanserad – med en behaglig hetta som aldrig blir för stark. Smaken är fyllig och njutbar i varje sked. Ansong Tangmyon är en utmärkt måltid när du har ont om tid – vare sig det är till middag, lunch på kontoret eller som ett värmande mellanmål i studentköket.
Gör rätten till din egen genom att toppa med färska grönsaker eller kött. En snabb koreansk smakupplevelse – lätt att laga, lätt att älska!
Tillagning:
- Lägg nudlar och innehållet från påsarna i 550 ml kokande vatten.
- Koka i 4,5 minuter.
- Rör om ordentligt – och njut!
| Artikelnr.: | KK-8706 |
|---|---|
| Innehåll: | 125 g |
| EAN: | 08801043157735 |
| Tillverkarnr.: | 8706 |
| Varumärken: | NONGSHIM |
| Spår av: | B - kräftdjur, C - ägg, D - Fisk, E - Jordnötter, G - Mjölk, L - Selleri, M - Senap, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras på en torr plats |
Ingredienser
90 % pasta (Vetemjöl, Potatisstärkelse, Palmöl, Rismjöl, Vetegluten, Salt, Syra-regulatorer (E501, E500, E339), Antioxidationsmittel (E306), Emulgator (E322), Färgningsmedel (E101)), 10 % Würzpulver (Kryddblandning (hydrolisiertes pflanzliches Eiweiß, Maltodextrin, Salt, Jästextrakt), Salt, Kryddblandning (Röd chili, Maltodextrin, vitlök, Schwarzer Pfeffer (Piper nigrum)), Zucker, Smakförstärkare (E621, E627, E631), Torkat sjögräs, Färgningsmedel (E150c))
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1771 / 423 kj / kcal |
| Fett | 14 g |
| varav mättade fettsyror | 7 g |
| Kolhydrater | 66 g |
| varav socker | 2,9 g |
| Protein | 8,2 g |
| Salt | 4,7 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Tom Kreyenhop, Industriestraße 40-42, 28876, Oyten, Tyskland, www.kreyenhop-kluge.com/de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för NONGSHIM Snabbnudlar Ansong Tangmyon
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.500 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering