NONGSHIM Instant-Cup-Nudeln Udon, 111 g
Udon-lycka med sked – snabbt & gott
27 kr
(243 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Tjocka udon-nudlar
- Fyllig buljong
- Mustig med smak av fisk
Beskrivning
Denna goda och kryddiga snabbnudelsoppa är inspirerad av klassiska japanska udon-rätter och ger dig en smakrik måltid på nolltid. Här får du tjocka, mättande udon-nudlar – kända för sin härligt tuggvänliga textur.
Nudlarna omges av en rik buljong med perfekt balans mellan fiskiga och umamirika toner. Den praktiska cupen passar perfekt när du vill ha något snabbt, smidigt och ändå riktigt smakrikt!
Tillagning:
- Öppna locket till hälften och tillsätt kryddpulvret.
- Fyll på med kokande vatten upp till markeringen på insidan.
- Stäng locket och låt stå i 4 minuter.
- Rör om ordentligt – och njut!
| Artikelnr.: | KK-9230 |
|---|---|
| Innehåll: | 111 g |
| EAN: | 08801043032308 |
| Tillverkarnr.: | 9230 |
| Varumärken: | NONGSHIM |
| Spår av: | C - ägg, E - Jordnötter, G - Mjölk, L - Selleri, M - Senap, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras på en torr plats |
Ingredienser
83 % pasta (Vetemjöl, Potatisstärkelse, Palmöl, Salt, Solrosolja, Emulgator (E322), Syra-regulatorer (E501, E339, E500), Färgningsmedel (E101)), 9 % Würzpulver (Kryddblandning (Maltodextrin, hydrolisiertes pflanzliches Eiweiß, Salt, Fisk, Glukose), Salt, Zucker, Glukose, Gewürze (Schwarzer Pfeffer (Piper nigrum), Röd chili, Zwiebel), Smakförstärkare (E511, E627, E631, E508), Sjögräs, kryddaolja (Rapsolja, Fisk, hydrolisiertes pflanzliches Eiweiß)), 8 % Fisch-Gemüse-Flocken (frittierter Fischkuchen (Vetemjöl, Fisk, Palmöl, Pazifischer Kalmar), getrockneter Fischkuchen (Fisk, Potatisstärkelse, Weizenstärke), Morot, Vinterhacklök, Sjögräs)
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1771 / 423 kj / kcal |
| Fett | 14 g |
| varav mättade fettsyror | 7,1 g |
| Kolhydrater | 67 g |
| varav socker | 5,2 g |
| Protein | 7,3 g |
| Salt | 2,9 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Tom Kreyenhop, Industriestraße 40-42, 28876, Oyten, Tyskland, www.kreyenhop-kluge.com/de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för NONGSHIM Instant-Cup-Nudeln Udon
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.800 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering