NONGSHIM Instant-Cup-Nudeln Stark, 100 g
Din dagliga dos hetta
26 kr
(260 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Intensiv chilistyrka
- Kryddig & aromatisk
- Utrymme för egna variationer
Passar med
Beskrivning
Denna praktiska instant-nudelsoppa i kopp ger dig en het och kryddig smakupplevelse! Den är redo att ätas på bara några minuter och bjuder på intensiva smaker som verkligen levererar. Men Hot & Spicy Bowl är mer än bara ett snabbt mål – den lämnar plats för kreativitet. Lägg till färska ingredienser och skapa din egen twist på denna koreanska klassiker!
Tillagning:
- Öppna locket till hälften och tillsätt kryddpulvret.
- Häll i kokande vatten upp till markeringen på insidan.
- Stäng locket och låt dra i 3 minuter.
- Rör om och njut av hettan!
| Artikelnr.: | KK-9585 |
|---|---|
| Innehåll: | 100 g |
| EAN: | 8801043055604 |
| Tillverkarnr.: | 9585 |
| Varumärken: | NONGSHIM |
| Spår av: | B - kräftdjur, C - ägg, E - Jordnötter, G - Mjölk, L - Selleri, M - Senap, N - Sesamfrön, R - Blötdjur |
| Råd om lagring: | Förvaras på en torr plats |
Ingredienser
90 % pasta (Vetemjöl, Palmöl, Potatisstärkelse, Salt, Syra-regulatorer (E501, E500, E339), Antioxidationsmittel (E306), Emulgator (E322), Färgningsmedel (E101)), 8 % Würzpulver (Kryddblandning (hydrolisiertes pflanzliches Eiweiß, Maltodextrin, Jästextrakt, Salt, Röd chili, vitlök, Vetemjöl), Salt, Kryddblandning (Röd chili, Maltodextrin, Maismehl, Schwarzer Pfeffer (Piper nigrum)), Smakförstärkare (E621, E627, E631), Zucker), 2 % Fisch-Gemüse-Flocken (getrockneter Fischkuchen (Fisk, Potatisstärkelse, Weizenstärke, Sojabönor), Vinterhacklök)
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1821 / 435 kj / kcal |
| Fett | 14 g |
| varav mättade fettsyror | 6,9 g |
| Kolhydrater | 69 g |
| varav socker | 1,8 g |
| Protein | 8,3 g |
| Salt | 4,4 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Tom Kreyenhop, Industriestraße 40-42, 28876, Oyten, Tyskland, www.kreyenhop-kluge.com/de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för NONGSHIM Instant-Cup-Nudeln Stark
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.500 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering