MAMA Snabbnudlar Kyckling, 55 g

Snabbt tillagad snabbrätt

9 kr

(164 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 55 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast torsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Klassisk smak av kyckling
  • Mild & mångsidig
  • Färdig på några minuter

Ofta köpt tillsammans med Arche Naturküche Miso-Buljongtärningar, Eko, 80 g

MAMA Snabbnudlar Kyckling, 55 g 9 kr (164 kr / kg)
Arche Naturküche Miso-Buljongtärningar, Eko, 80 g 31 kr (388 kr / kg)
Totalpris: 40 kr
Beskrivning

Dessa snabbnudlar från varumärket MAMA imponerar med sin balanserade smak av kyckling. De tillagas på bara några minuter och är perfekta för dig som vill njuta av en okomplicerad asiatisk måltid. Den milda buljongen och de fina nudlarna gör den här varianten till en mångsidig bas som kan kompletteras efter önskemål.

Tillagning:
Lägg nudlarna och innehållet i de resterande påsarna i en kastrull med 350 ml kokande vatten. täck över och låt dra i 3 minuter. Rör om då och då.

Artikelnr.: KK-6991
Innehåll: 55 g
EAN: 8850987101090
Tillverkarnr.: 6991
Varumärken: MAMA
Spår av: B - kräftdjur, C - ägg, D - Fisk, G - Mjölk, L - Selleri, N - Sesamfrön
Råd om lagring: Förvaras på en torr plats
Ingredienser

76 % Vetemjöl, Palmöl, Salt, Zucker, Gewürze, Smakförstärkare (E621, Dinatrium-5′-ribonukleotid (E635), Glycin und seine Natriumsalze E640), Chilipulver, Syrabildare (E500, E501, Pentanatriumtrifosfat (E451)), Färgningsmedel (Karamell av enkelt socker), getrocknete Frühlingszwiebeln, Verdickungsmittel (Karboximetylcellulosa (E466)), Syrabildare (E330), hydrolyserade växtproteiner (Wasser, Mais, soja), 0,06 % Aroma

Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 247 / 59 kj / kcal
Fett 2,5 g
  varav mättade fettsyror 1,3 g
Kolhydrater 8,1 g
  varav socker 0,5 g
Protein 1,1 g
Salt 0,9 g
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Ansvarigt livsmedelsföretag: Tom Kreyenhop , Industriestraße 40-42, 28876, Oyten, Tyskland, info@kreyenhop.de, www.kreyenhop-kluge.com/de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för MAMA Snabbnudlar Kyckling

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder