MAMA Snabbnudlar Fläskkött, 60 g

Asiatiska snabbnudlar för snabb tillagning

9 kr

(150 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 60 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast torsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Kraftig smak av fläskkött
  • Snabb & enkel
  • För en asiatisk måltid

Ofta köpt tillsammans med MAMA Snabbnudlar Anka, 55 g

MAMA Snabbnudlar Fläskkött, 60 g 9 kr (150 kr / kg)
MAMA Snabbnudlar Anka, 55 g 9 kr (164 kr / kg)
Totalpris: 18 kr
Beskrivning

Den mustiga smaken av fläskkött ger dessa snabbnudlar från MAMA en härligt fyllig karaktär, perfekt för en snabb och smakrik måltid. Tillverkade av högkvalitativt vetemjöl och enkla att tillaga. Ett utmärkt val när du är sugen på asiatisk mat utan krångel.

Tillagning:
Lägg nudlarna och innehållet från de medföljande påsarna i en kastrull med 350 ml kokande vatten. Låt dra under lock i 3 minuter. Rör om då och då.

Artikelnr.: KK-6993
Innehåll: 60 g
EAN: 8850987101076
Tillverkarnr.: 6993
Varumärken: MAMA
Spår av: B - kräftdjur, C - ägg, D - Fisk, G - Mjölk, L - Selleri
Råd om lagring: Förvaras på en torr plats
Ingredienser

Vetemjöl, Palmöl, Salt, Gewürze, Zucker, Smakförstärkare (E621, Dinatrium-5′-ribonukleotid (E635)), Chilipulver, 0,3 % Aroma (Sesamfrö), getrocknete Frühlingszwiebeln, Säureregulator (E500, E501, Pentanatriumtrifosfat (E451)), Verdickungsmittel (Karboximetylcellulosa (E466)), Sojasås (Sojabönor, Wasser, Salt)

Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 272 / 65 kj / kcal
Fett 2,9 g
  varav mättade fettsyror 1,5 g
Kolhydrater 8,5 g
  varav socker 0,7 g
Protein 1,3 g
Salt 0,8 g
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Ansvarigt livsmedelsföretag: Tom Kreyenhop , Industriestraße 40-42, 28876, Oyten, Tyskland, info@kreyenhop.de, www.kreyenhop-kluge.com/de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för MAMA Snabbnudlar Fläskkött

5,0 av 5 stjärnor
5 stjärnor
1 (100%)
4 stjärnor
0 (0%)
3 stjärnor
0 (0%)
2 stjärnor
0 (0%)
1 Stjärnor
0 (0%)

1 recension

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder